Recenzia: Na hrane zajtrajška, 3. júla 2014
Recenzia: Na hrane zajtrajška

Vyšlo na Fandom SK 12. 6. 2014

Bill Cage je príjemný uhladený človiečik, ktorému síce dôstojnícka uniforma sekne, ale v skutočnosti ho nadrapuje už pri zvuku slova „krv“. Keď sa začala brutálna invázia mimozemšťanov na Zem, nejaký čas sa pohodlne viezol na svojom talente zaujať mediálne publikum, no jedného dňa príde na psa mráz.

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Recenzia: Spálená mrazem, 9. júna 2014
Recenzia: Spálená mrazem

Vyšlo na Fandom SK 5. 6. 2014.

Mercedes Thompsonová je automechanička. Špecializuje sa na autá nemeckej výroby a napriek svojmu magisterskému titulu sa v zaolejovaných a zhrdzavených vehikloch ňúra rada. Rada sa ňúra aj v iných veciach, do ktorých ju (podľa ostatných) nič nie je, ale taká je už jej kojotia povaha.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Pečieme s mačkami: Škvarkové pagáče, 7. júna 2014
Blog: Pečieme s mačkami: Škvarkové pagáče

Vyšlo na Blog SME 12. 5. 2014.

Priznávam, názov je úmyselne trochu štylizovaný, a to z dvoch dôvodov: 1. Majitelia mačiek veľmi dobre vedia, že čokoľvek sa v domácnosti deje (vrátane veľmi intímnych činností), sa bez týchto zvedavých a iniciatívnych tvorov nezaobíde. 2. Každé jedlo dá v skutočnosti pripraviť aj bez mačacej asistencie…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: X-men: Days of Future Past, 6. júna 2014
Recenzia: X-men: Days of Future Past

Vyšlo na Fandom SK 28. 5. 2014.

Už priesaky (plánované či nie) o objavení sa toho či onoho herca vo filme dávali tušiť, že veci budú tentokrát trochu iné. A je. Wolverine je tu za múdreho a rozvážneho, Magneto za neporaziteľného, profesor Xavier za vyhoreného, Mystique za osobu plnú ľudskosti a Stryker za milujúceho otca rodiny. A podaktorí sú (skôr či neskôr) za mŕtvych, o živých ani nehovoriac.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Prečo mačky kastrujeme?, 6. júna 2014
Blog: Prečo mačky kastrujeme?

Vyšlo na Blog SME 23. 3. 2014.

Áno, je to hrozná vec. Je to proti prirodzenosti chodu vecí a častokrát aj proti nášmu svedomiu. Pre nikoho s kúskom srdca toto rozhodnutie nie je jednoduché. Tiež sa nedá povedať, že takýto zákrok je niečo, čo empaticky uvažujúci tvor prijme s nadšením. Prečo teda vlastne naše mačky kastrujeme?

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Ako sa Bobo rozhodol byť s mačkami, 5. júna 2014
Ako sa Bobo rozhodol byť s mačkami

Vyšlo na blog SME 20. 3. 2014.

Bobo od začiatku nebol ľahký prípad. Objavil sa začiatkom leta na parkovisku pri univerzite. Mal asi pol roka, na váhu kilo, oškúlený zadok, zodratý chvost a bohviečo ešte, čo sa z diaľky nedalo zbadať. Bobo vždy len z diaľky, bližšie sa neodvážil. O pár dní sa naučil, že mu chodím plniť misku pod kríkom o jednej popoludní, a už ma čakal.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Manželská poradkyňa, 1. júna 2014
Blog: Manželská poradkyňa

„Sex musíš mať!“ ozvalo sa z chodbičky. Ženu, ktorá takto dôrazne vyslovila svoj názor, vidno nebolo. Čakáreň ku gynekologickej ambulancii sa totiž nachádza za rohom, a tak sú tamojšie pacientky pred zrakom klientov obvoďáka skryté. Po tomto zvolaní sa jedni zamrvili, iní uchechtli.

Uverejnené na Blog SME 29. 5. 2014.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Fotoriport: Vartacon 2014, 1. júna 2014
Fotoriport: Vartacon 2014

Vyšlo na Fandom SK 29. 5. 2014.

Uplynulý víkend sa na hvezdárni v Banskej Bystrici radilo a conovalo. Počasie prialo najmä sobotňajšiemu neformálnemu programu, takže by bolo hriechom nevyužiť a nevyliezť na vrch Vartovka a na Vartacone 2014 pobudnúť so známymi, zahrať si hry a dať si vynikajúci kotlíkový guláš.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Ako som si kupovala blúzku, 29. mája 2014
Blog: Ako som si kupovala blúzku

Vždy, keď sa zoštátnicieva, chytám paniku. Na štátniciach sa totiž patrí vyzerať slušne a decentne, a ku kostýmu proste patrí blúzka. Jednoduchá, s golierom a na gombíky. Nemám žiadne extra nároky na značku, farbu (okrem čiernej), dĺžku rukáva, len aby to vyzeralo elegantne a dalo sa v tom vydržať celý deň.

Uverejnené na Blog SME 27. 5. 2014.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Nečakane ružový piatok, 20. mája 2014
Blog: Nečakane ružový piatok

Mala som fakt ťažký týždeň. Hlava ako balón a k tomu permanentný deficit spánku. Taký ten stav, keď máte pocit, že ak spadnete, zaspíte rovno na chodníku. Mozog však v skutočnosti točí ďalej, aj keď sa úplne vyžmýkaní zvalíte do postele – analyzuje, overuje, prepočítava a plánuje, čo všetko máte zajtra urobiť. Keď som v piatok večer ovešaná nákupnými taškami nastúpila na MHD, bola som už úplne na franforce.

Uverejnené na Blog SME 17. 5. 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia - Lenona Štiblaríková: Astrálny pútnik, 1. mája 2014
Recenzia - Lenona Štiblaríková: Astrálny pútnik

Vyšlo na Fandom SK

Po úspechu s románom Šťastlivec sa Lenona Štiblaríková pustila do ďalšieho vesmírneho cestopisu. Tentokrát ani zďaleka netrochárila a dopriala čitateľom viac než 600 strán textu.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Captain America: Zimný vojak, 25. apríla 2014
Captain America: Zimný vojak

Napísané pre Fandom SK

Nie som ortodoxný komiksofil. Neodfajkávam si všetkých „-manov“, „-eyeov“ a „-hawkov“, lebo film ani seriál nemá byť defilé hrdinov z daného univerza. Komiks mám rada, ale úprimne priznávam, že rozpohybované obrázky mám oveľa radšej.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Snowpiercer, 24. apríla 2014
Vlak do bieleho pekla
Snowpiercer

Napísané pre Fandom SK

Dystópia sa prudko rozohráva na silných charakteroch zakalených v brutálnych situáciách, vyplývajúcich z rozdelenia spoločnosti na malom priestore s obmedzenými zdrojmi. Režisér Joon-ho Bong si do roboty neberie biele rukavičky.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: John Scalzi - Agent hvězd, 24. januára 2014
Recenzia: John Scalzi - Agent hvězd

Napísané pre Fandom SK

24. júla 2013

Thomas Stein sa príliš o skutočný vesmír nezaujíma. Je mladý, dravý a vysoko perspektívny zamestnanec PR agentúry, ktorá sa stará o iné hviezdy – tie hollywoodske. Jeho ešte nerutinné kreatívne myslenie, obetavé nasadenie a jednoznačné úspechy mu vynesú nového klienta.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Čaro bezmocnosti, 23. januára 2014
Čaro bezmocnosti

Napísané pre blog SME

7. januára 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Óda na krémové figúrky, 22. januára 2014
Óda na krémové figúrky

Napísané pre blog SME

4. januára 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Výroba mačacieho stromu podomácky, 10. októbra 2013
Výroba mačacieho stromu podomácky

Napísané pre Macka.sk

Čo v prípade, ak sa nám ani jedno mačacie škrabadlo z ponuky na trhu nevidí dosť bezpečné, praktické, ekologické, veľké alebo je jednoducho pridrahé?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Riddick, 10. októbra 2013
Recenzia: Riddick

Ten chlap sa v skutočnosti nevolá ani Vin, ani Diesel. Ale zrejme trafil. Veď viete, ako to s dízlakmi býva. Najprv trochu otáľajú, kým sa chytia, frflú, vypustia kopu smradu, ale keď už začnú šliapať, nič ich nezastaví.

Hodnotenie: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Ilona Andrews – Magie zabíjí , 28. augusta 2013
Recenzia: Ilona Andrews – Magie zabíjí

Vyšlo na Fandom SK

Od ostatného dielu série žoldnierka Kate Danielsová zmenila kadečo. Opustila Rád rytierov milosrdnej pomoci, pretože so svojím pôvodom a životným štýlom z Rádu príliš vytŕčala, a jej hlavným cieľom je zostať pri zemi a nenápadná.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Star Trek: Do temnoty, 12. júla 2013
Recenzia: Star Trek: Do temnoty

Na tento film sme čakali strašne dlho. Keď Abrams v roku 2009 poslal s Vulkánom do hája aj ikonickú líniu Kirkových dobrodružstiev, i menej pravoverní trekkies končili večernú modlitbu slovami: „Daj, nech viem, čo bude ďalej.“

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom, 11. júla 2013
Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom

Nepoznám človeka ktorý píše nekrológy rád. V relatívne krátkom čase je toto už tretia rozlúčka s vynikajúcim človekom, a písanie je bolestné a smutné. Nielen preto, že umrel človek. Umrel človek, ktorý mal dlhé desaťročia do činenia s českou a slovenskou fantastikou.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Video z Vartaconu 2013 - súťaž v jedení banánov, 11. júla 2013
Video z Vartaconu 2013 - súťaž v jedení banánov

Posledný májový víkend 2013 sa konal v priestore hvezdárne Vartovka nad Banskou Bystricou tradičný Vartacon. Okrem porady českých a slovenských klubov sa účastníci tešili hlavne na súťaže, ktoré sa konali v sobotu popoludní.

Chladné a daždivé počasie sa rozhodlo akurát na jedno popoludnie umúdriť…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Dvojí spravedlnost – Kostry lezú zo skrine, 22. apríla 2013
Autorka knihy: Patricia Briggsová
Dvojí spravedlnost – Kostry lezú zo skrine

Vyšlo na: Fandom SK 6. apríla 2013

Každý má čo skrývať. Každý si na štíte svojej minulosti nesie nejaký škrabanec, za ktorý sa hanbí a najradšej by naň zabudol. Tí dlhožijúci si ich nahonobili ešte viac. A ak niekoľko storočí fungujete z príkazu svojho otca ako výkonný popravca, vo vašej pomyselnej skrini už pre kostry pomaly niet hnutia.

Hodnotenie: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Cesta do krajiny Oz a čarodejníci druhej kategórie, 18. apríla 2013
Cesta do krajiny Oz a čarodejníci druhej kategórie

Vyšlo na: Fandom SK 29. marca 2013

Voľakedy to mali kúzelníci ťažké. Dnes v kúzla nik neverí, naopak – automaticky sa predpokladá, že za všetkými čárami-márami je šikovný trik a divák hodnotí práve šikovnosť a šou, ktorú okolo nej vie kúzelník vyčarovať. Prípadne peknú asistentku.

Hodnotenie: 50 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ako zvládnuť kastráciu mačky, 25. februára 2013
Ako zvládnuť kastráciu mačky

Napísané pre Mačka.sk

Rozhodli ste sa, že svoju mačku či kocúra dáte vykastrovať. Čo toto rozhodnutie pre majiteľa obnáša, ako čo najlepšie eliminovať stres majiteľa i mačky, a ako predísť prípadným komplikáciám?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ve vesmíru něco smrdí, 24. januára 2013
Hvězdná pěchota: Invaze, Japonsko/USA, 2012
Ve vesmíru něco smrdí

Vyšlo v Pevnost 12/2012

Po kvalitní military scifi abyste dneska ve změti vlkodlaků, upírů a čarodějů pátrali s hledáčkem plazmové pušky. Naštěstí někdo ještě pořád točí dobré věci. Animované.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ochránci vejce , 17. januára 2013
Seirei no Moribito, Japonsko, 2007.
Ochránci vejce

Vyšlo v Pevnost 09/2012

Chránit sám sebe je nejsilnější z lidských pudů. Když však člověk v sobě nese časovanou pumu, je nutno tuto prioritu trochu přehodnotit.

Hodnocení: 90 %

Pokračovanie článku / Diskusia (3)
Výsledky ankety FÓR 2012, 10. januára 2013
Výsledky ankety FÓR 2012

Koncom minulého roka denník Fandom Sk vyhlásil anketu FÓR 2012. Čitatelia mohli hlasovať o tom, komu pririeknu titul fantastická osobnosť roka. Alexandra Pavelková získala v ankete druhé miesto, prvenstvo patrí Jurajovi Červenákovi.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Mágia knihy, 23. novembra 2012
Ilona Andrews: Magie krve, 2012
Mágia knihy

Vyšlo 20. 11. 2012 na Fandom SK

Nie je to len môj dojem, že súčasná knižná fantasy je preupírená a prevlkodlačená. Rovnako aj filmová, i keď na plátne sa aspoň kde-tu kmitne pavúk, netopier alebo chlapík so svietiacim krúžkom uprostred hrude.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Kyborgové na útěku, 17. júla 2012
Cyborg 009, Japonsko, 1966
Kyborgové na útěku

Vyšlo v Pevnost 06/2012

Jsou věci, které nás denně štvou, a my postrádáme možnosti, abychom je napravili. Kupříkladu taková zkáza světa.

Kdejaký hňup dostane nápad pořídit si armádu nezničitelných nadlidí a plánuje vyvolat světovou válku.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio