Recenzia: Bratislavská bludička, 30. januára 2015
Recenzia: Bratislavská bludička

Vyšlo na Fandom SK 16. 1. 2015

Lenona Štiblaríková nie je vo vodách slovenskej fantastiky žiadnym neplavcom. Na autorskom konte má už pár vesmírnych dobrodružstiev, avšak vo svojej najnovšej novele zabŕdla do prúdu fantasy.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Zvieratko do každej tradičnej rodiny!, 30. januára 2015
Blog: Zvieratko do každej tradičnej rodiny!

Uverejnené na Blog SME 23. 1. 2015

Na začiatok treba povedať, že som veľmi konzervatívny človek. Som zástancom klasiky – v oblečení, správaní i náhľade na život. Moderné umenie mi tiež nič nehovorí, aj keď vďaka predmetu Estetika som ochotná neupierať autorovi právo na použité výrazivo, ktoré je odrazom jeho duševných či iných vnútorných pochodov. Ale doma na stenu si to nezakvačím. Lebo ako vravím, som na klasiku.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Čierne mačky nosia šťastie, 2. decembra 2014
Blog: Čierne mačky nosia šťastie

Uverejnené na Blog SME 23. 11. 2014

Poznáte ten vtip: „Čo znamená, keď vám cez cestu prebehne čierna mačka?“ “Že sa chcela dostať na druhú stranu.“

V každom útulku vám povedia, že čierne mačky sú zakliate. V priebehu roka priebežne pribúdajú rôzne mačence a dospelé mačky, rôznych „rás“, pováh, vzrastu, temperamentu.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Terapia nahotou, 1. decembra 2014
Blog: Terapia nahotou

Uverejnené na Blog SME 4. 10. 2014

Prisámvačku, nechcela som do toho slepačinca ísť. Ale iné riešenie už nebolo, hlavne keď sa situácia zopsula tak, že som skončila na operačnom stole. Doktorka podala návrh, poisťovňa schválila a dala na výber. Nuž, výber… Ženské kúpele. Vidina čipčania pri kávičke, prinajlepšom vlažná diskotéka štýlu „Dlouhá noc“ v kúpeľnej dvorane. Nič pre mňa.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Nalini Singh - Otrokyně citů, 15. novembra 2014
Recenzia: Nalini Singh - Otrokyně citů

Vyšlo na Fandom SK 13.11.2014

Sprvu by sa zdalo, že pustiť sa do knihy s hrôzostrašným názvom od u nás neznámej autorky s menom ako z Kámasútry je čistý hazard. Ak nie rovno lobotómia. Lenže stačí pár stránok a strach, že sme v poblúznení zmyslov omylom siahli do červenej knižnice, akomak opadne. Poznanie, že táto Kámasútra bola poriadne strihnutá Knihou džunglí, nasleduje hneď potom.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Interstellar, 12. novembra 2014
Recenzia: Interstellar

Vyšlo na Fandom SK 11. 11. 2014

Pri jednej z prachových búrok je ale zasiate semienko pochybností. Azda i nádeje. Farmár Cooper (Matthew McConaughey), ktorý ostatné roky opravuje mcgyverovskou technikou traktory, si spomenie, že kedysi bol skutočným inžinierom, ba pilotom.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Bezočivé mačky 2 - sused pritvrdil, 21. septembra 2014
Blog: Bezočivé mačky 2 - sused pritvrdil

Uverejnené na Blog SME 17. 9. 2014

Pred pár dňami som napísala článok Bezočivé mačky – o mačencoch z chatovej oblasti, ktoré vinou ľudí prišli o oči a niektoré aj o život. Nie priamo, samozrejme, ale to, že aj blbosť či ľahostajnosť dokážu zapríčiniť smrť a nešťastie, je jasné každému. Ale niekto asi zistil, že ľahostajnosť mu už nestačí a musí vedome priložiť ruku k zlému činu.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Patricia Briggsová – Nocí zlomená, 17. septembra 2014
Recenzia: Patricia Briggsová – Nocí zlomená

Vyšlo na Fandom SK 28. 8. 2014

Mercedes je nesmierne trpezlivá osoba. Uznajte, keby vášmu mužovi zavolala bývalka, že sa k nemu sťahuje, lebo sa dostala do prúseru, s ktorým si sama nevie rady, iste by ste to len tak neprežreli.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Bezočivé mačky, 15. septembra 2014
Blog: Bezočivé mačky

Uverejnené na Blog SME 12. 9. 2014

Po výzve s vedrom ľadovej vody, ktorej podstatu mnohí pochopili po svojom, sociálne siete zaplavili kýble ďalších výziev. Kadekto vyzýva kadekoho, aby verejne prejavil svoje kadečo. Aj na mňa došlo, samozrejme, keď do hry vstúpila obľúbená literatúra. Človeka, ktorý ma vyzval, si vážim, ale mám pochybnosti o jeho predstave môjho voľného času a tiež o jeho styku s realitou.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Na hrane zajtrajška, 3. júla 2014
Recenzia: Na hrane zajtrajška

Vyšlo na Fandom SK 12. 6. 2014

Bill Cage je príjemný uhladený človiečik, ktorému síce dôstojnícka uniforma sekne, ale v skutočnosti ho nadrapuje už pri zvuku slova „krv“. Keď sa začala brutálna invázia mimozemšťanov na Zem, nejaký čas sa pohodlne viezol na svojom talente zaujať mediálne publikum, no jedného dňa príde na psa mráz.

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Recenzia: Spálená mrazem, 9. júna 2014
Recenzia: Spálená mrazem

Vyšlo na Fandom SK 5. 6. 2014.

Mercedes Thompsonová je automechanička. Špecializuje sa na autá nemeckej výroby a napriek svojmu magisterskému titulu sa v zaolejovaných a zhrdzavených vehikloch ňúra rada. Rada sa ňúra aj v iných veciach, do ktorých ju (podľa ostatných) nič nie je, ale taká je už jej kojotia povaha.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Pečieme s mačkami: Škvarkové pagáče, 7. júna 2014
Blog: Pečieme s mačkami: Škvarkové pagáče

Vyšlo na Blog SME 12. 5. 2014.

Priznávam, názov je úmyselne trochu štylizovaný, a to z dvoch dôvodov: 1. Majitelia mačiek veľmi dobre vedia, že čokoľvek sa v domácnosti deje (vrátane veľmi intímnych činností), sa bez týchto zvedavých a iniciatívnych tvorov nezaobíde. 2. Každé jedlo dá v skutočnosti pripraviť aj bez mačacej asistencie…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: X-men: Days of Future Past, 6. júna 2014
Recenzia: X-men: Days of Future Past

Vyšlo na Fandom SK 28. 5. 2014.

Už priesaky (plánované či nie) o objavení sa toho či onoho herca vo filme dávali tušiť, že veci budú tentokrát trochu iné. A je. Wolverine je tu za múdreho a rozvážneho, Magneto za neporaziteľného, profesor Xavier za vyhoreného, Mystique za osobu plnú ľudskosti a Stryker za milujúceho otca rodiny. A podaktorí sú (skôr či neskôr) za mŕtvych, o živých ani nehovoriac.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Prečo mačky kastrujeme?, 6. júna 2014
Blog: Prečo mačky kastrujeme?

Vyšlo na Blog SME 23. 3. 2014.

Áno, je to hrozná vec. Je to proti prirodzenosti chodu vecí a častokrát aj proti nášmu svedomiu. Pre nikoho s kúskom srdca toto rozhodnutie nie je jednoduché. Tiež sa nedá povedať, že takýto zákrok je niečo, čo empaticky uvažujúci tvor prijme s nadšením. Prečo teda vlastne naše mačky kastrujeme?

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Ako sa Bobo rozhodol byť s mačkami, 5. júna 2014
Ako sa Bobo rozhodol byť s mačkami

Vyšlo na blog SME 20. 3. 2014.

Bobo od začiatku nebol ľahký prípad. Objavil sa začiatkom leta na parkovisku pri univerzite. Mal asi pol roka, na váhu kilo, oškúlený zadok, zodratý chvost a bohviečo ešte, čo sa z diaľky nedalo zbadať. Bobo vždy len z diaľky, bližšie sa neodvážil. O pár dní sa naučil, že mu chodím plniť misku pod kríkom o jednej popoludní, a už ma čakal.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Manželská poradkyňa, 1. júna 2014
Blog: Manželská poradkyňa

„Sex musíš mať!“ ozvalo sa z chodbičky. Ženu, ktorá takto dôrazne vyslovila svoj názor, vidno nebolo. Čakáreň ku gynekologickej ambulancii sa totiž nachádza za rohom, a tak sú tamojšie pacientky pred zrakom klientov obvoďáka skryté. Po tomto zvolaní sa jedni zamrvili, iní uchechtli.

Uverejnené na Blog SME 29. 5. 2014.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Fotoriport: Vartacon 2014, 1. júna 2014
Fotoriport: Vartacon 2014

Vyšlo na Fandom SK 29. 5. 2014.

Uplynulý víkend sa na hvezdárni v Banskej Bystrici radilo a conovalo. Počasie prialo najmä sobotňajšiemu neformálnemu programu, takže by bolo hriechom nevyužiť a nevyliezť na vrch Vartovka a na Vartacone 2014 pobudnúť so známymi, zahrať si hry a dať si vynikajúci kotlíkový guláš.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Ako som si kupovala blúzku, 29. mája 2014
Blog: Ako som si kupovala blúzku

Vždy, keď sa zoštátnicieva, chytám paniku. Na štátniciach sa totiž patrí vyzerať slušne a decentne, a ku kostýmu proste patrí blúzka. Jednoduchá, s golierom a na gombíky. Nemám žiadne extra nároky na značku, farbu (okrem čiernej), dĺžku rukáva, len aby to vyzeralo elegantne a dalo sa v tom vydržať celý deň.

Uverejnené na Blog SME 27. 5. 2014.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Nečakane ružový piatok, 20. mája 2014
Blog: Nečakane ružový piatok

Mala som fakt ťažký týždeň. Hlava ako balón a k tomu permanentný deficit spánku. Taký ten stav, keď máte pocit, že ak spadnete, zaspíte rovno na chodníku. Mozog však v skutočnosti točí ďalej, aj keď sa úplne vyžmýkaní zvalíte do postele – analyzuje, overuje, prepočítava a plánuje, čo všetko máte zajtra urobiť. Keď som v piatok večer ovešaná nákupnými taškami nastúpila na MHD, bola som už úplne na franforce.

Uverejnené na Blog SME 17. 5. 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia - Lenona Štiblaríková: Astrálny pútnik, 1. mája 2014
Recenzia - Lenona Štiblaríková: Astrálny pútnik

Vyšlo na Fandom SK

Po úspechu s románom Šťastlivec sa Lenona Štiblaríková pustila do ďalšieho vesmírneho cestopisu. Tentokrát ani zďaleka netrochárila a dopriala čitateľom viac než 600 strán textu.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Captain America: Zimný vojak, 25. apríla 2014
Captain America: Zimný vojak

Napísané pre Fandom SK

Nie som ortodoxný komiksofil. Neodfajkávam si všetkých „-manov“, „-eyeov“ a „-hawkov“, lebo film ani seriál nemá byť defilé hrdinov z daného univerza. Komiks mám rada, ale úprimne priznávam, že rozpohybované obrázky mám oveľa radšej.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Snowpiercer, 24. apríla 2014
Vlak do bieleho pekla
Snowpiercer

Napísané pre Fandom SK

Dystópia sa prudko rozohráva na silných charakteroch zakalených v brutálnych situáciách, vyplývajúcich z rozdelenia spoločnosti na malom priestore s obmedzenými zdrojmi. Režisér Joon-ho Bong si do roboty neberie biele rukavičky.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: John Scalzi - Agent hvězd, 24. januára 2014
Recenzia: John Scalzi - Agent hvězd

Napísané pre Fandom SK

24. júla 2013

Thomas Stein sa príliš o skutočný vesmír nezaujíma. Je mladý, dravý a vysoko perspektívny zamestnanec PR agentúry, ktorá sa stará o iné hviezdy – tie hollywoodske. Jeho ešte nerutinné kreatívne myslenie, obetavé nasadenie a jednoznačné úspechy mu vynesú nového klienta.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Čaro bezmocnosti, 23. januára 2014
Čaro bezmocnosti

Napísané pre blog SME

7. januára 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Óda na krémové figúrky, 22. januára 2014
Óda na krémové figúrky

Napísané pre blog SME

4. januára 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Výroba mačacieho stromu podomácky, 10. októbra 2013
Výroba mačacieho stromu podomácky

Napísané pre Macka.sk

Čo v prípade, ak sa nám ani jedno mačacie škrabadlo z ponuky na trhu nevidí dosť bezpečné, praktické, ekologické, veľké alebo je jednoducho pridrahé?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Riddick, 10. októbra 2013
Recenzia: Riddick

Ten chlap sa v skutočnosti nevolá ani Vin, ani Diesel. Ale zrejme trafil. Veď viete, ako to s dízlakmi býva. Najprv trochu otáľajú, kým sa chytia, frflú, vypustia kopu smradu, ale keď už začnú šliapať, nič ich nezastaví.

Hodnotenie: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Ilona Andrews – Magie zabíjí , 28. augusta 2013
Recenzia: Ilona Andrews – Magie zabíjí

Vyšlo na Fandom SK

Od ostatného dielu série žoldnierka Kate Danielsová zmenila kadečo. Opustila Rád rytierov milosrdnej pomoci, pretože so svojím pôvodom a životným štýlom z Rádu príliš vytŕčala, a jej hlavným cieľom je zostať pri zemi a nenápadná.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Recenzia: Star Trek: Do temnoty, 12. júla 2013
Recenzia: Star Trek: Do temnoty

Na tento film sme čakali strašne dlho. Keď Abrams v roku 2009 poslal s Vulkánom do hája aj ikonickú líniu Kirkových dobrodružstiev, i menej pravoverní trekkies končili večernú modlitbu slovami: „Daj, nech viem, čo bude ďalej.“

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom, 11. júla 2013
Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom

Nepoznám človeka ktorý píše nekrológy rád. V relatívne krátkom čase je toto už tretia rozlúčka s vynikajúcim človekom, a písanie je bolestné a smutné. Nielen preto, že umrel človek. Umrel človek, ktorý mal dlhé desaťročia do činenia s českou a slovenskou fantastikou.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio