Alexandra Pavelková v Pálenici Borisa Filana, 5. októbra 2020
Alexandra Pavelková v Pálenici Borisa Filana

V júli bola Alexandra Pavelková hosťom v Pálenici Borisa Filana. Rozprávali sa o scifi a fantasy, svetových trendoch v týchto žánroch a o našom mieste v tomto vývoji. A čo majú s tým všetkým spoločné mačky?

Ak ste tento rozhovor premeškali, vypočujte si Pálenicu z archívu RTVS.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Retro kúpele Sliač, retro Slovensko, 23. júna 2017
Blog: Retro kúpele Sliač, retro Slovensko

Vyšlo na Blog SME 9. 6. 2017

Pred troma rokmi som uverejnila blog Postapo prechádzka po kúpeľoch Sliač, kde sa každý rok chodí liečiť moja dnes 84-ročná mama. Bolo mi smutno z toho, čo sa stalo s miestom, ktoré si z detstva pamätám ako krásne a prekypujúce životom. Dnes mi je ešte smutnejšie, pretože za ten čas sa neudialo nič, čo by kúpele pozdvihlo k bývalej sláve.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Mám šialené mača, čo s ním?, 9. februára 2017
Blog: Mám šialené mača, čo s ním?

Vyšlo na Blog SME 27. 1. 2017

Nikdy predtým ste nemali mačku. Nedávno ste si zadovážili mača a ukázalo sa, že je šialené? Zúfalo vypisujete ľuďom, o ktorých si myslíte, že by vám mohli pomôcť, lebo mača je, ako vravíte, príliš agresívne a možno je besné?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Nevegetariánska cukinová haruľa, 5. októbra 2016
Blog: Nevegetariánska cukinová haruľa

Vyšlo na Blog SME 30. 9. 2016

Aby sme si to zhrnuli od minula, môj muž patrí k tým, ktorí za jedinú nejedovatú zeleninu považujú cibuľu. Dostať do neho blivajz ako špenát alebo tekvicovú polievku je nad ľudské sily.
Ale ako vraví môj kamarát: „Každé zeleninové jedlo sa dá zjesť, pokiaľ je v ňom dosť klobásy,“ tak sa aj ja držím zásady, že kuchyňa je miestom kompromisov. A niekedy sa stačí proste spoľahnúť na mimikry.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Cukina pre tých, ktorí nemajú radi zeleninu, 5. októbra 2016
Blog: Cukina pre tých, ktorí nemajú radi zeleninu

Vyšlo na Blog SME 13. 7. 2016

Môj muž patrí k tým, ktorí si berú príklad z veliteľa Elánia, a jediný vyslanec zeleniny, čo dostal vízum do ich taniera, je cibuľa. Tú zje surovú na chlebe s maslom, pečenú na grile aj varenú v polievke.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Osem typov ľudí, kvôli ktorým nerada chodím do kina, 2. februára 2016
Blog: Osem typov ľudí, kvôli ktorým nerada chodím do kina

Vyšlo na Blog SME 14.1.2016

Za takmer päť desaťročí, čo zadkom hobľujem kreslá kinosál, delím rušičov a rušičky do ôsmich základných kategórií. Väčšina z nich sa dá ľubovoľne kombinovať, čo mnohí aj činia, a tak zvyšujú efektivitu svojej schopnosti znechutiť film ostatným divákom.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: O všeobecnej užitočnosti mangy, 28. novembra 2015
Blog: O všeobecnej užitočnosti mangy

Vyšlo na Blog SME 21. 11. 2015.

Aj keď je v ostatnom čase trendové prezentovať, kto ako dlho vydrží bez facebooku, chodím naň rada. Pomáha, pobaví, inšpiruje. Ako napríklad včera.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Blog: Holter story alebo Nemocnica pre zdravých, 11. novembra 2015
Blog: Holter story alebo Nemocnica pre zdravých

Uverejnené na Blog SME 27. 9. 2015.

Keď som zavesila na facebook svoju fotku s pracovným názvom „Homemade Ironman“, rozpútala diskusia. Dovtedy som ani netušila, koľko mojich kamarátov má skúsenosť s holterom a aj podobné problémy.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Fotoriport: Vartacon 2014, 1. júna 2014
Fotoriport: Vartacon 2014

Vyšlo na Fandom SK 29. 5. 2014.

Uplynulý víkend sa na hvezdárni v Banskej Bystrici radilo a conovalo. Počasie prialo najmä sobotňajšiemu neformálnemu programu, takže by bolo hriechom nevyužiť a nevyliezť na vrch Vartovka a na Vartacone 2014 pobudnúť so známymi, zahrať si hry a dať si vynikajúci kotlíkový guláš.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Óda na krémové figúrky, 22. januára 2014
Óda na krémové figúrky

Napísané pre blog SME

4. januára 2014

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom, 11. júla 2013
Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom

Nepoznám človeka ktorý píše nekrológy rád. V relatívne krátkom čase je toto už tretia rozlúčka s vynikajúcim človekom, a písanie je bolestné a smutné. Nielen preto, že umrel človek. Umrel človek, ktorý mal dlhé desaťročia do činenia s českou a slovenskou fantastikou.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Video z Vartaconu 2013 - súťaž v jedení banánov, 11. júla 2013
Video z Vartaconu 2013 - súťaž v jedení banánov

Posledný májový víkend 2013 sa konal v priestore hvezdárne Vartovka nad Banskou Bystricou tradičný Vartacon. Okrem porady českých a slovenských klubov sa účastníci tešili hlavne na súťaže, ktoré sa konali v sobotu popoludní.

Chladné a daždivé počasie sa rozhodlo akurát na jedno popoludnie umúdriť…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Tápanie na temnej ceste, 19. februára 2007
Tápanie na temnej ceste

„Nezdá sa ti, že po tejto ceste ideme len my?“ opýta sa Lucia a ukáže prstom na reflektory pohybujúce sa rovnakým smerom – ale v úplne inom pruhu. V čiernočiernej tme nevidno zvodidlá, len občas súvislý pás svetiel pretne temnota stĺpika.
Zaškrípem zubami. „Nemôžeme sa vracať. Pokračuj. Len čo sa bude dať, pripojíme sa k nim. Dávaj pozor a… svieť. Svieť.“

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Svetielko v tmavom lese, 17. januára 2005
ďalšia z bežných záhad každodenného života
Svetielko v tmavom lese

In: Fantázia

Niet človeka, ktorý by nepoznal rozprávku o Janíčkovi a Marienke. Je taká otrepaná, že ju používam ako príklad kompozície napínavého príbehu v návode Ako nepokaziť poviedku. Máme ju zafixovanú v podvedomí, núti nás pochybovať, či ísť, alebo neísť za svetielkom na konci tunela. Veď ktovie, či nás dovedie k záchrane, alebo k ničote?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Vlas na strope, 25. februára 2004
Vlas na strope

In: Fantázia
V podstate je to kravina, ja viem. Veď vo svete a zvlášť na Slovensku sa stávajú mnohé iné, oveľa dôležitejšie veci.
Ale nedá mi to. Taká malá záhada. Tenká ako vlas. Tmavý, kučeravý…

Pokračovanie článku / Diskusia (1)
Čakám Mužov v čiernom, 10. februára 2004
Čakám Mužov v čiernom

In: Fantázia
Aj vy, keď u vás nasneží, musíte do práce zlaňovať? U nás od istého času situáciu zachraňuje MHD, pravda, pokiaľ nečakane nemrzne, neprispí si ten chlapík, čo rozsieva po cestách štrk so soľou a… nie je pondelok ráno. Dnes nastala otrasne nevhodná konštelácia, a tak bol priam zázrak, keď sa autobus prihrnul k zastávke blízko nášho domu. Jasné – ako vždy. Preplnený. Chvíľu som sa hompáľala okolo tyče, ale pri poliklinike polovička ľudí vystúpila. Sadla som si do uvoľnenej štvorky vpredu a ukladala si kartu do kabelky, keď zrazu… čuchám, čuchám… a skoro ma prevrátilo.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Japonci a Skorojaponci, 19. augusta 2003
Japonci a Skorojaponci

In: Fantázia
Včera večer, unavená po rušnom pracovnom dni, som si chcela konečne dopriať oddych (=výplach mozgu) a zapla som si televízor. Lenže, klasika, na všetkých troch dostupných slovenských kanáloch nebolo čo pozerať. Rozrábať o deviatej večer nejaký film na videu nemá pre mňa význam, preto som si zobrala druhé diaľkové. Po chvíli listovania na satelite som sa zastavila na Eurošporte, že si ho zafixujem ako zvukovú kulisu a zoberiem si nejakú knižku.

Lenže bolo Tokyo Open Voľačo.

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Nádcha má párik krídel, 17. júla 2003
Nádcha má párik krídel

In: Fantázia
Stalo sa to pár dní po tom Parcone, kde ma kopa známych i cudzích ľudí častovala gratuláciami a výdatnými bozkami. Jeden z gratulantov mi očividne podaroval aj akúsi virózu (ďakujem), lebo už v pondelok mi začalo byť zle a stále sa to zhoršovalo. Hlava ako melón, namiesto uzlín bowlingové gule, smrteľný kašlíček. Kolegyňa mi poradila Sinupret, ktorý uvoľňuje všetko – a on uvoľnil. Čudujem sa, že mi sople nevytekajú ušami, keďže ináč už dokážu tiecť všade.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O starenke, 11. júla 2003
O starenke

In: Fantázia
Uháňala som po práci domov – poznáte ten čas okolo štvrtej popoludní, keď davy na chodníkoch musíte rozhŕňať snežným pluhom alebo záchvatom smrteľného, silne nákazlivého kašľa. Mierila som k mobilšopu, kde som si mala vyzdvihnúť blok za predchádzajúcu kúpu. Už som bola na poslednej zákrute k môjmu cieľu, keď sa o mňa obtrel slabý hlas: „Zlatíčko, mohli by ste mi pomôcť?“

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O lezení, 24. apríla 2003
Najrýchlejšia mačka sveta 2
O lezení

In: Fantázia
Dosť dávno som tu v seriáli Drobné záhady života písala o Najrýchlejšej mačke na svete. Teda o stvorení, ktoré vie mliečne palivo premeniť na čistú energiu a potom sa pohybuje tak rýchlo, že sa vyskytuje na dvoch i viacerých miestach súčasne…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Záhada malej zmiznutej veci, 10. septembra 2001
Záhada malej zmiznutej veci

In: Fantázia
Určite sa vám to už stalo: spadla vám nejaká drobnosť, napríklad priateľova pentelka. Presne ste videli, že sa zakotúľala pod gauč. Ale keď ste sa zohli a začali prehľadávať dané priestory, nič tam nebolo – teda nič okrem prachu a kľúčenky, ktorú hľadáte už dva mesiace.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nočný predátor, 3. septembra 2001
Nočný predátor

In: Fantázia
Je skoro jedenásť hodín večer. Dom je už tichý, deti spia. Iba zhora sa ozývajú tlmené výkriky, brat zasa relaxuje pri nejakej počítačovej hre. Pracovný deň ako každý iný. To znamená že som sa z posledných síl práve prinútila vyliezť zo sprchy a prichystať si veci na druhý deň.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Thriller o cestovnom lístku, 27. augusta 2001
Thriller o cestovnom lístku

In: Fantázia
Prednedávnom som tu hovorila o tom, že aj v našom mieste zaviedli v MHD čipové karty. Už mám takých plnú peňaženku. Sú oveľa hrubšie ako obyčajné bankovky, ktoré boli spratnejšie, výhodnejšie, príjemnejšie na dotyk a mali širšie použitie…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nápis sprayom, 20. augusta 2001
Nápis sprayom

In: Fantázia
V našom meste boli tri kiná. Jedno staré, s balkónom, jedno nové, pseudopanoramatické a jedno menšie bez balkóna, ale zato uprostred mesta. A ešte jedno, ktoré nám tu sporadicky ostalo po sovietskych vojskách, ale to nerátam. Stačili nám, aby sa človek v päťdesiatti­sícovom meste mal kde kultúrne vyžiť…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O rukách, 13. augusta 2001
O rukách

In: Fantázia
Nedávno som na jednej satelitnej stanici sledovala nočné kino. Slávny režisér, slávna hviezda, slávny film. Akčný. Psychologický. Erotický. Thriller. Hviezda hrala umývača riadu v nejakom moteli. Vo filme zažiarila, preukázala celé svoje slávne herectvo v absolútnej dokonalosti. Pravdepodobne nikdy v živote nedržala v jednej ruke mastný hrniec a v druhej hubku na riad, ale zahrala to skvele, rovnako ako bleskurýchle tasenie pištole, útek z horiaceho auta, alebo orgazmus pod sado-maso založenou partnerkou. Všetko s takou nenútenou prirodzenosťou, až ste mu takmer uverili, že je naozaj trochu vyšinutým bývalým agentom ef-bí-aj.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Kartenky namiesto peňaženiek, 6. augusta 2001
Kartenky namiesto peňaženiek

In: Fantázia
Už to došlo až k nám. Minule, keď ma spolucestujúci v rannom autobuse zase natlačili tvárou na sklo, všimla som si oznámenie, že od prvého aj naša MHD vydáva cestovné lístky na čipové karty. Vraj to zníži riziko okradnutia, netreba nosiť pri sebe peniaze a urýchli to nástup. Stačí, keď priložíte kartu na taký obdĺžniček, stisnete príslušný gombík a z automatu vylezie váš lístok.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Had v tráve, 23. júla 2001
Had v tráve

In: Fantázia
Keď som prišla v piatok domov z práce, moja mama, ma čakala vo dverách. Stala sa veeeeľká udalosť! Náš čierny kocúr Borko, rytier a myšobijca, je známy tým, že si trúfne nielen na potkany a zatúlané papagáje, ale aj na susedovho vlčiaka (toho však zatiaľ na koberček pred dverami neuložil). Naposledy bol pristihnutý pri love na statného ježa (nakoniec sa obaja hráči dohodli na remíze).

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Najrýchlejšia mačka sveta, 16. júla 2001
Najrýchlejšia mačka sveta

In: Fantázia
Mám starosti s mačkou. Nie takou, ako by si teraz radostne pomyslel Thorleif, ale obyčajnou, pruhovanou, starou asi dva mesiace. Dali sme jej meno Sirka (skratka od slova „siréna“, ale o tom inokedy). Ktosi (fuj!!!) ju vyhodil a jedného sa objavila pod papradím v našej záhrade.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio