Cesta do fantázie, 14. apríla 2003
Hayao Miyazaki: Sen to Čihiro no kamikakuši
Cesta do fantázie

In: Fantázia a Fantázia 26
Keď sa v roku 1941 šikmé oko Hayao Miyazakiho rozhľadelo po svete, Američania práve uvažovali, či sa im oplatí zahrať sa na hrdinov. Za svoje rozhodnutie si užili slávy prevelikej, ale ani to Hayaovi nezabránilo, aby sa okolo seba i naďalej díval zrakom citlivým, pozorným a nadmieru kreatívnym.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný denníček gondorského kapitána, 21. februára 2003
Faramir a Dve veže
Veľmi tajný denníček gondorského kapitána

In: Fantázia
Prvý deň:
Venovali sme sa našej obvyklej práci – strieľali sme nepriateľov zo zálohy. Ukoristiť živú ženu sa mi nepodarilo, ale ulovili sme dvojicu čudných stvorení. Veľmi milé prekvapko. Po mesiacoch strávených medzi neholenými vojenskými ksichtmi konečne niečo, čo má hladké líčka a veľké modré oči.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Tisíc podôb lásky, 19. februára 2003
Tisíc podôb lásky

Z povaly spadla veľká kvapka. Trafila presne doprostred hrnčeka a rozdelila sa na štrnásť menších kvapiek. Klasickými krivkami sa rozprskli po stole, kde sa radostne zvítali so starými kalúžkami.

Nemohol som si vyberať, v tomto podniku to bol jediný voľný stôl. Vkus mojej ženy pôsobí niekedy zarážajúco, ale na jej obranu musím povedať, že okrem Babs 5 sa v okolí niekoľkých svetelných rokov žiadna iná priestupná stanica nenachádza.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný Haldirov denníček, 11. februára 2003
Ad Dve veže
Veľmi tajný Haldirov denníček

In: Fantázia
Prvý deň:
V Lothloriene je strašná nuda. Galadriel skoro vystrelo, keď som namieril na jej bobra, a zakázala mi strieľať na pohyblivý terč. Ale kde mám nájsť nepohyblivý, keď vás tu aj stromy obchytkávajú? Krátim si čas tým, že potajomky dupem po podhubí všetkých tých hnusných, smradľavých, slizkých hríbov, ktoré pani Galadriel považuje za také dekoratívne.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný denníček Éowyn, dcéry Éomunda, 30. januára 2003
Ad Dve veže
Veľmi tajný denníček Éowyn, dcéry Éomunda

In: Fantázia
1. deň:
Na oslave mojich narodenín som Théodreda náhodou štuchla násadou kopije do rozkroku. Rozplakal sa a tvrdil, že takú bolesť nikdy nemôžem pochopiť. Nerozumiem, o čom hovorí. Asi mi závidí, že dokážem strieľať z luku rýchlejšie ako on.
Kôň, ktorého som dostala k narodeninám, je super.

O niečo neskôr:
Prečo princezné nesmú jazdiť obkročmo?

Pokračovanie článku / Diskusia (3)
Angel Sanctuary, 3. decembra 2002
Réžia: Kaori Yuki
Angel Sanctuary

In: Fantázia
Setsuna Mudou sedí s hlavou medzi kolenami pred zatvorenými dverami svojho bytu. V tvári sa mu zračí zúfalstvo, ale hysterickým nadávkam svojej kultivovanej, krásnej matky nemôže uniknúť. Ozývajú sa totiž aj z jeho vlastného vnútra. Naozaj je zvrhlík. Úchyl.

Pobozkal svoju vlastnú sestru.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nebojte se Internetu - Průvodce Internetem i bez počítače, 5. augusta 2002
Jan Kovanic: Nebojte se Internetu
Nebojte se Internetu - Průvodce Internetem i bez počítače

In: Fantázia
Ťažko nájdeme odvetvie, ktorého vývoj by napredoval dynamickejšie, než informačné technológie. Dokonca i u nás na Slovensku. Dovolím si krátky osobný exkurz do minulosti – nie je to viac ako pätnásť rokov, keď som sa stretla so svojím prvým počítačom. Mal rozmery priemernej kancelárie, končil obyčajným písacím strojom a dokázal len pár jednoduchých operácií. Neskôr sme oblečení v bielych plášťoch s posvätnou úctou šliapali po zdvihnutej podlahe počítačových miestností.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Cena ľudského života I, 29. júla 2002
Atentáty a nájomné vraždy
Cena ľudského života I

Vyšlo vo Fantázii

OBJEKTIVITA?

Primárny problém hodnoty ľudského života je základná definícia. Z akejkoľvek definície totiž budeme vychádzať, jej interpretácia bude vysoko osobná.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Fascinujúca mašina vremeni, 16. júla 2002
Stroj času: Simon Wells, Gore Werbinski
Fascinujúca mašina vremeni

In: Fantázia a Fantázia 23

Hodnotenie: 9/10

Je pochopiteľné, že ak dávajú v podstate neznámy film, ktorý ešte nik nevidel, o ktorom sa nikde nehovorí, a ak áno, tak iba veľmi rozpačito, idete do kina s istou nedôverou. Podozrenie sa prehlbuje, pokiaľ viete, že režiséra pred dokončením filmu vymenili. Ak navyše poznáte, že ide o remake starého filmu, spracovaného podľa ešte staršej a veľmi známej knihy, čo obyčajne nezvykne dopadnúť dobre, podozrenie sa mení na strach. Ale máte povinnosť voči sebe a národu, zvedavosti a rutine filmového maniaka.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Leopold kontra Sully – 1:0, 14. mája 2002
KATE A LEOPOLD (Kate and Leopold), r. James Mangold, USA, 2001 (kino)
Leopold kontra Sully – 1:0

In: Fantázia
Roky som bola presvedčená, že najlepším mužom je Byron Sully, zamestnaný ako manžel doktorky Quinnovej. Tento indiánsky odchovanec je priam ideálny chlap – dobre vyzerá, so všetkým si poradí, veľa toho nenahovorí, a ak áno, tak len preto, aby nejako ulahodil svojej polovičke. Túto teóriu mi trochu nabúral Mel Gibson vo filme Po čom ženy túžia, ale zrazu sa objavil nový horúci kandidát: vojvoda Leopold Alexis Elijah Walker Gareth Thomas Mountbatten.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ľudský faktor, 8. apríla 2002
WIEDŹMIN, r. Marek Brodski, 130 min., Poľsko, 2001
Ľudský faktor

In: Fantázia a Fantázia 22 a Fahrenheit (poľsky)

Hodnotenie: 7/10

Odkedy Andrzej Sapkowski napísal prvú poviedku o Zaklínačovi, každému muselo byť jasné, že bielovlasý muž so strieborným mečom sa raz musí objaviť na filmovom plátne. Keď sa skutočne začalo hovoriť o nakrúcaní, Pavlovov reflex sa u Geraltových fanúšikov prejavil podobne ako u tolkienistov očakávajúcich film Pán prsteňov.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Mlhy Avalonu, 8. marca 2002
Uli Edel
Mlhy Avalonu

In: Fantázia
Optimistickí historici sa nevedia dohodnúť, do ktorej doby zaradiť panovanie kráľa Artuša. Pesimistickí popierajú, že by takýto človek vôbec niekedy žil. Avšak literatúra, film i ústne povesti mu venujú viac pozornosti, než ktorejkoľvek inej osobnosti. Artuš totiž predstavuje večnú túžbu človeka po pravde a spravodlivosti, zjednocuje silu a rozvážnosť vládcu s ľudskými slabosťami obyčajného muža, ktorý nedokáže zvíťaziť nad svojím predurčením…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ako slepí bohovia, 28. januára 2002
Tak ako bohovia
Ako slepí bohovia

In: Fantázia

Gustáv Murín je publicista známy z televízie, rôznych časopisov, medzi ktorými nechýbajú ani medzi pánmi obľúbené stránky so zajačími ušami. Fanúšikom sci-fi iste neuniklo jeho pochopenie pre tento žáner a spojenie s Cenou Gustáva Reussa.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O pilotovi, ktorý nevedel pristáť, 26. novembra 2001
Planéta opíc. Réžia: Tim Burton.
O pilotovi, ktorý nevedel pristáť

In: Fantázia

Natočiť remake jedného z najslávnejších filmov všetkých čias bol poriadne horúci zemiak, ktorý pristál v dlaniach Tima Burtona. Tim fúkal a fúkal, prehadzoval si ho z ruky do ruky, jednoducho robil všetko možné, aby z čiernej oškvarenej šupky vylúpol pochúťku, ktorá je s maslom a štipkou soli taká dobrá…

Hodnotenie: 7/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Jeremy sa polámal, 8. októbra 2001
Dračie diery (Dungeons & Dragons). Réžia: Courtney Solomon.
Jeremy sa polámal

In: Fantázia č. 19

„Jeremy is brooooken…“ srdcervúco hučí Eddie Wedder, spevák skupiny Pearl Jam. Dobre sa na neho pozerá. Je zaujímavo stavaný, má hriešne peknú tváričku a človeku pripadá neuveriteľné, že z tej sladkej pusinky vychádza taký mužný hlas.

Hodnotenie: 5/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Často robené chyby, 14. septembra 2001
Často robené chyby

Vyšlo vo Fantázii

Začínajúci autori, tvorcovia poviedok (a občas aj románov) zvyknú robiť chyby. Niektorí sa zameriavajú na vlastné, unikátne, no spravidla ide o chyby, ktoré sa opakujú – generáciu za za generáciou ašpirujúcich spisovateľov. Preto hádam nezaškodí, keď si niektoré z tých najčastejších pripomenieme. A začneme s…

Pokračovanie článku / Diskusia (5)
Záhada malej zmiznutej veci, 10. septembra 2001
Záhada malej zmiznutej veci

In: Fantázia
Určite sa vám to už stalo: spadla vám nejaká drobnosť, napríklad priateľova pentelka. Presne ste videli, že sa zakotúľala pod gauč. Ale keď ste sa zohli a začali prehľadávať dané priestory, nič tam nebolo – teda nič okrem prachu a kľúčenky, ktorú hľadáte už dva mesiace.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nočný predátor, 3. septembra 2001
Nočný predátor

In: Fantázia
Je skoro jedenásť hodín večer. Dom je už tichý, deti spia. Iba zhora sa ozývajú tlmené výkriky, brat zasa relaxuje pri nejakej počítačovej hre. Pracovný deň ako každý iný. To znamená že som sa z posledných síl práve prinútila vyliezť zo sprchy a prichystať si veci na druhý deň.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Thriller o cestovnom lístku, 27. augusta 2001
Thriller o cestovnom lístku

In: Fantázia
Prednedávnom som tu hovorila o tom, že aj v našom mieste zaviedli v MHD čipové karty. Už mám takých plnú peňaženku. Sú oveľa hrubšie ako obyčajné bankovky, ktoré boli spratnejšie, výhodnejšie, príjemnejšie na dotyk a mali širšie použitie…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nápis sprayom, 20. augusta 2001
Nápis sprayom

In: Fantázia
V našom meste boli tri kiná. Jedno staré, s balkónom, jedno nové, pseudopanoramatické a jedno menšie bez balkóna, ale zato uprostred mesta. A ešte jedno, ktoré nám tu sporadicky ostalo po sovietskych vojskách, ale to nerátam. Stačili nám, aby sa človek v päťdesiatti­sícovom meste mal kde kultúrne vyžiť…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O rukách, 13. augusta 2001
O rukách

In: Fantázia
Nedávno som na jednej satelitnej stanici sledovala nočné kino. Slávny režisér, slávna hviezda, slávny film. Akčný. Psychologický. Erotický. Thriller. Hviezda hrala umývača riadu v nejakom moteli. Vo filme zažiarila, preukázala celé svoje slávne herectvo v absolútnej dokonalosti. Pravdepodobne nikdy v živote nedržala v jednej ruke mastný hrniec a v druhej hubku na riad, ale zahrala to skvele, rovnako ako bleskurýchle tasenie pištole, útek z horiaceho auta, alebo orgazmus pod sado-maso založenou partnerkou. Všetko s takou nenútenou prirodzenosťou, až ste mu takmer uverili, že je naozaj trochu vyšinutým bývalým agentom ef-bí-aj.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Kartenky namiesto peňaženiek, 6. augusta 2001
Kartenky namiesto peňaženiek

In: Fantázia
Už to došlo až k nám. Minule, keď ma spolucestujúci v rannom autobuse zase natlačili tvárou na sklo, všimla som si oznámenie, že od prvého aj naša MHD vydáva cestovné lístky na čipové karty. Vraj to zníži riziko okradnutia, netreba nosiť pri sebe peniaze a urýchli to nástup. Stačí, keď priložíte kartu na taký obdĺžniček, stisnete príslušný gombík a z automatu vylezie váš lístok.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Had v tráve, 23. júla 2001
Had v tráve

In: Fantázia
Keď som prišla v piatok domov z práce, moja mama, ma čakala vo dverách. Stala sa veeeeľká udalosť! Náš čierny kocúr Borko, rytier a myšobijca, je známy tým, že si trúfne nielen na potkany a zatúlané papagáje, ale aj na susedovho vlčiaka (toho však zatiaľ na koberček pred dverami neuložil). Naposledy bol pristihnutý pri love na statného ježa (nakoniec sa obaja hráči dohodli na remíze).

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Najrýchlejšia mačka sveta, 16. júla 2001
Najrýchlejšia mačka sveta

In: Fantázia
Mám starosti s mačkou. Nie takou, ako by si teraz radostne pomyslel Thorleif, ale obyčajnou, pruhovanou, starou asi dva mesiace. Dali sme jej meno Sirka (skratka od slova „siréna“, ale o tom inokedy). Ktosi (fuj!!!) ju vyhodil a jedného sa objavila pod papradím v našej záhrade.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Zrada, láska a pomsta, 4. júna 2001
Duna. Réžia a scenár: John Harrison
Zrada, láska a pomsta

In: Fantázia 18, 2001

Téma lásky, zrady a pomsty bola už na sitku televíznej obrazovky miliónkrát prekvapkaná, preosiata pieskom floridských pláží, ubitá argentínsko-mexickými seriálmi a rozstrieľaná všetkými tými renegátmi, hrobokopmi a highlandermi (ehm, toto znie ako diagnóza kožného ochorenia). Tentokrát nadnárodný štáb pod finančným škrtidlom Richarda P. Rubinsteina a Davida Kappesa siahol po osvedčenej klasike a stvoril trojdielny televízny film s trochu prehodeným obsahom – o Zrade, Láske a Pomste.

Hodnotenie: 7/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Terminátor 3, 26. marca 2001
Deň sčítania

Vyšlo vo Fantázii

Báseň o tom, čo bolo po tom… Verte, že Deň zúčtovania nebol proti tomuto ničím :)

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Děsnej biják (Scary Movie), 13. marca 2001
Keenen Ivory Wayans
Děsnej biják (Scary Movie)

In: Fantázia
Svätý Danny, daj mi silu vyhnúť sa akémukoľvek porovnávaniu tohto filmu s inými… Amen. Názor, že potešenie z paródie môže mať iba znalec pôvodného diela, je poriadne skreslený. Ochotne vám to potvrdí trojica pätnásťročných lízatiek, ktoré sedeli vedľa mňa, a so slovami: „Ježiši, to je pecka!“ sa každé dve minúty delili o svoje pocity s ostatnými návštevníkmi kina.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Prebudený, 13. marca 2001
Vyvolený. Réžia: M. Night Shyamalan, USA, 2000, 107 min.
Prebudený

In: Fantázia 17, 2001

Netúžili ste niekedy dať deťom pusu na dobrú noc, nasadiť si čiernu masku so špicatými ušami a zbehnúť do pivnice pre váš batmobil, aby ste nastúpili ďalšiu šichtu? Že ste už z toho vyrástli? Komiksoví hrdinovia vraj neexistujú? Nuž, aj David Dunn (Bruce Willis) žil dobrých štyridsať rokov s podobnými ilúziami. Iné nemal.

Hodnotenie: 8/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Arnold sa vráti, 23. januára 2001
Šiesty deň. Réžia: Roger Spottiswoode, USA, 2000.
Arnold sa vráti

In: Fantázia
Celé je to vlastne nezmysel. Na základe veľkého mediálneho poprasku pred desiatimi rokmi bol stanovený zákon Šiesteho dňa (spomínate si na bibliu?), ktorý zakazuje klonovať ľudské bytosti. Ale čo by to bol za film, keby skoro všetci, čo pobehujú po plátne, strieľajú, intrigujú, oslňujú falošnými úsmevmi a kameňáckymi replikami, neboli aspoň raz zduplikovaní?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Aj Terminátor má právo podľahnúť citom , 31. decembra 2000
Zvláštne formy lásky vo fantastickom filme
Aj Terminátor má právo podľahnúť citom

Filmové pásmo
Odznelo:
na Parcone 2000
a na ďalších conoch

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio