Princ noci - Lovec, 23. novembra 2003
Yves Swolfs: Princ noci. Barlow Comics, Ostrava 1999.
Princ noci - Lovec

O čom je Lovec? Messire Jehan de Rougemont miluje svoju krásnu ženu Mariannu tak silno, ako dokáže, čo teda v jeho prípade nie je bohviečo. Napätú situáciu na hrade preruší príchod potulného speváka. Vykľuje sa z neho Kergan Le Trouvère, Princ noci, ničomný upír vyššej triedy s dlhoročnými skúsenosťami. Kergan sa rozhodne svojpomocne urobiť si z Marianny svoju služobnicu a tým zbúra chatrné ruiny Jehanovho rodinného krbu. Messire Jehan je po čase nútený preklať dreveným kolom to, čo zostalo z jeho manželky.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o troch chodoch, 21. októbra 2003
HRDINA
Legenda o troch chodoch

In: Fantázia a Fantázia č. 28

„Ak hľadáte pravdu, choďte oproti na Katedru filozofie. My tu hľadáme fakty,“ hovorí doktor Indiana Jones svojim študentom. Aj v učebniciach dejepisu by mali byť len fakty, ale všetci vieme, ako to je: Jedným raz vyhovuje to, druhým inokedy ono… A tak jediné, čo nám, potomkom a dedičom, zostáva, je obliecť fakty do pestrých šiat legendy. Tam, v popolavosti dažďa, v ohnivých tieňoch paravanov, v oranžových odbleskoch padajúceho lístia si každý nájde svoju pravdu.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ako nepokaziť poviedku, 7. októbra 2003
Ako nepokaziť poviedku

Máte nápad a chuť písať. Stvorili ste poviedku, poslali ste ju do súťaže, ale príliš ste nezabodovali? Ponúkli ste svoje dielko piatim časopisom, ale ak vám vôbec odpísali, odpoveď bola odmietavá? Obstáli ste v súťaži i časopise, ale čitatelia posielajú na vašu adresu nelichotivé komentáre? Sami máte pocit, že niečo kazíte?

Pravdepodobne sa dopúšťate niektorej z chýb, ktoré sú vlastné nielen začínajúcim autorom. Väčšina z týchto nedostatkov sa permanentne opakuje, dajú sa pomerne ľahko identifikovať, a preto ani nie je príliš ťažké vyhnúť sa im. Keď nie na prvýkrát, po niekoľkých pokusoch určite.

Pokračovanie článku / Diskusia (6)
Haldir na Istrocone Martini 2003, 17. septembra 2003
Craig Parker na Istrocone Martini 2003
Haldir na Istrocone Martini 2003

In: Fantázia

Orr: „Tak sa ma to spýtaj.“
Yossarian: „Čo sa ťa mám spýtať?“
Orr: „Prečo mám orechy v ústach.“
Yossarian: „Prečo máš orechy v ústach?“
Orr: „Lebo sú lepšie ako plané jabĺčka v rukách.“
Yossarian: *„Preboha, prečo nosíš v rukách plané jabĺčka?“

Šum? Zrnenie? Nie. Prvý dojem. Craig Parker, predstaviteľ Haldira v Spoločenstve prsteňa a Dvoch vežiach naozaj vyzerá, ako keby čítal Hlavu XXII a držal sa Orrových zásad. Nielen tej, že ak chcete mať okrúhle, ružové líčka, musíte držať v ústach orechy. Ale aj tej, že s úsmevom sa žije ľahšie… A úsmev z Craigovej tváre nič nevygumovalo počas celých troch dní.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Japonci a Skorojaponci, 19. augusta 2003
Japonci a Skorojaponci

In: Fantázia
Včera večer, unavená po rušnom pracovnom dni, som si chcela konečne dopriať oddych (=výplach mozgu) a zapla som si televízor. Lenže, klasika, na všetkých troch dostupných slovenských kanáloch nebolo čo pozerať. Rozrábať o deviatej večer nejaký film na videu nemá pre mňa význam, preto som si zobrala druhé diaľkové. Po chvíli listovania na satelite som sa zastavila na Eurošporte, že si ho zafixujem ako zvukovú kulisu a zoberiem si nejakú knižku.

Lenže bolo Tokyo Open Voľačo.

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Jedna svadba a dvaja dvojníci, 22. júla 2003
STAR TREK: NEMESIS
Jedna svadba a dvaja dvojníci

In: Fantázia a Fantázia č. 28

Veru tak, Will a Deanna sa konečne rozhodli, že sa viac nebudú naťahovať a „vletia“ na to. Skutočne v najvyšší čas – ešte pár rokov otáľania, a Jednotka Riker by už dokázal zahrať svojim deťom Santa Clausa nanajvýš autenticky. Malý obrad snúbenci prežijú so svojimi priateľmi a kolegami, ale „skutočná“ svadba sa má odohrať na Betazede. Hviezdnu flotilu tu má okrem iných reprezentovať aj veliteľ Worf, takže kto pozná betazedské svadobné zvyky, má sa celý film na čo tešiť.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nádcha má párik krídel, 17. júla 2003
Nádcha má párik krídel

In: Fantázia
Stalo sa to pár dní po tom Parcone, kde ma kopa známych i cudzích ľudí častovala gratuláciami a výdatnými bozkami. Jeden z gratulantov mi očividne podaroval aj akúsi virózu (ďakujem), lebo už v pondelok mi začalo byť zle a stále sa to zhoršovalo. Hlava ako melón, namiesto uzlín bowlingové gule, smrteľný kašlíček. Kolegyňa mi poradila Sinupret, ktorý uvoľňuje všetko – a on uvoľnil. Čudujem sa, že mi sople nevytekajú ušami, keďže ináč už dokážu tiecť všade.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O starenke, 11. júla 2003
O starenke

In: Fantázia
Uháňala som po práci domov – poznáte ten čas okolo štvrtej popoludní, keď davy na chodníkoch musíte rozhŕňať snežným pluhom alebo záchvatom smrteľného, silne nákazlivého kašľa. Mierila som k mobilšopu, kde som si mala vyzdvihnúť blok za predchádzajúcu kúpu. Už som bola na poslednej zákrute k môjmu cieľu, keď sa o mňa obtrel slabý hlas: „Zlatíčko, mohli by ste mi pomôcť?“

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O lezení, 24. apríla 2003
Najrýchlejšia mačka sveta 2
O lezení

In: Fantázia
Dosť dávno som tu v seriáli Drobné záhady života písala o Najrýchlejšej mačke na svete. Teda o stvorení, ktoré vie mliečne palivo premeniť na čistú energiu a potom sa pohybuje tak rýchlo, že sa vyskytuje na dvoch i viacerých miestach súčasne…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Cesta do fantázie, 14. apríla 2003
Hayao Miyazaki: Sen to Čihiro no kamikakuši
Cesta do fantázie

In: Fantázia a Fantázia 26
Keď sa v roku 1941 šikmé oko Hayao Miyazakiho rozhľadelo po svete, Američania práve uvažovali, či sa im oplatí zahrať sa na hrdinov. Za svoje rozhodnutie si užili slávy prevelikej, ale ani to Hayaovi nezabránilo, aby sa okolo seba i naďalej díval zrakom citlivým, pozorným a nadmieru kreatívnym.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný denníček gondorského kapitána, 21. februára 2003
Faramir a Dve veže
Veľmi tajný denníček gondorského kapitána

In: Fantázia
Prvý deň:
Venovali sme sa našej obvyklej práci – strieľali sme nepriateľov zo zálohy. Ukoristiť živú ženu sa mi nepodarilo, ale ulovili sme dvojicu čudných stvorení. Veľmi milé prekvapko. Po mesiacoch strávených medzi neholenými vojenskými ksichtmi konečne niečo, čo má hladké líčka a veľké modré oči.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Tisíc podôb lásky, 19. februára 2003
Tisíc podôb lásky

Z povaly spadla veľká kvapka. Trafila presne doprostred hrnčeka a rozdelila sa na štrnásť menších kvapiek. Klasickými krivkami sa rozprskli po stole, kde sa radostne zvítali so starými kalúžkami.

Nemohol som si vyberať, v tomto podniku to bol jediný voľný stôl. Vkus mojej ženy pôsobí niekedy zarážajúco, ale na jej obranu musím povedať, že okrem Babs 5 sa v okolí niekoľkých svetelných rokov žiadna iná priestupná stanica nenachádza.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný Haldirov denníček, 11. februára 2003
Ad Dve veže
Veľmi tajný Haldirov denníček

In: Fantázia
Prvý deň:
V Lothloriene je strašná nuda. Galadriel skoro vystrelo, keď som namieril na jej bobra, a zakázala mi strieľať na pohyblivý terč. Ale kde mám nájsť nepohyblivý, keď vás tu aj stromy obchytkávajú? Krátim si čas tým, že potajomky dupem po podhubí všetkých tých hnusných, smradľavých, slizkých hríbov, ktoré pani Galadriel považuje za také dekoratívne.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný denníček Éowyn, dcéry Éomunda, 30. januára 2003
Ad Dve veže
Veľmi tajný denníček Éowyn, dcéry Éomunda

In: Fantázia
1. deň:
Na oslave mojich narodenín som Théodreda náhodou štuchla násadou kopije do rozkroku. Rozplakal sa a tvrdil, že takú bolesť nikdy nemôžem pochopiť. Nerozumiem, o čom hovorí. Asi mi závidí, že dokážem strieľať z luku rýchlejšie ako on.
Kôň, ktorého som dostala k narodeninám, je super.

O niečo neskôr:
Prečo princezné nesmú jazdiť obkročmo?

Pokračovanie článku / Diskusia (3)
Angel Sanctuary, 3. decembra 2002
Réžia: Kaori Yuki
Angel Sanctuary

In: Fantázia
Setsuna Mudou sedí s hlavou medzi kolenami pred zatvorenými dverami svojho bytu. V tvári sa mu zračí zúfalstvo, ale hysterickým nadávkam svojej kultivovanej, krásnej matky nemôže uniknúť. Ozývajú sa totiž aj z jeho vlastného vnútra. Naozaj je zvrhlík. Úchyl.

Pobozkal svoju vlastnú sestru.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nebojte se Internetu - Průvodce Internetem i bez počítače, 5. augusta 2002
Jan Kovanic: Nebojte se Internetu
Nebojte se Internetu - Průvodce Internetem i bez počítače

In: Fantázia
Ťažko nájdeme odvetvie, ktorého vývoj by napredoval dynamickejšie, než informačné technológie. Dokonca i u nás na Slovensku. Dovolím si krátky osobný exkurz do minulosti – nie je to viac ako pätnásť rokov, keď som sa stretla so svojím prvým počítačom. Mal rozmery priemernej kancelárie, končil obyčajným písacím strojom a dokázal len pár jednoduchých operácií. Neskôr sme oblečení v bielych plášťoch s posvätnou úctou šliapali po zdvihnutej podlahe počítačových miestností.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Cena ľudského života I, 29. júla 2002
Atentáty a nájomné vraždy
Cena ľudského života I

Vyšlo vo Fantázii

OBJEKTIVITA?

Primárny problém hodnoty ľudského života je základná definícia. Z akejkoľvek definície totiž budeme vychádzať, jej interpretácia bude vysoko osobná.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Fascinujúca mašina vremeni, 16. júla 2002
Stroj času: Simon Wells, Gore Werbinski
Fascinujúca mašina vremeni

In: Fantázia a Fantázia 23

Hodnotenie: 9/10

Je pochopiteľné, že ak dávajú v podstate neznámy film, ktorý ešte nik nevidel, o ktorom sa nikde nehovorí, a ak áno, tak iba veľmi rozpačito, idete do kina s istou nedôverou. Podozrenie sa prehlbuje, pokiaľ viete, že režiséra pred dokončením filmu vymenili. Ak navyše poznáte, že ide o remake starého filmu, spracovaného podľa ešte staršej a veľmi známej knihy, čo obyčajne nezvykne dopadnúť dobre, podozrenie sa mení na strach. Ale máte povinnosť voči sebe a národu, zvedavosti a rutine filmového maniaka.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Leopold kontra Sully – 1:0, 14. mája 2002
KATE A LEOPOLD (Kate and Leopold), r. James Mangold, USA, 2001 (kino)
Leopold kontra Sully – 1:0

In: Fantázia
Roky som bola presvedčená, že najlepším mužom je Byron Sully, zamestnaný ako manžel doktorky Quinnovej. Tento indiánsky odchovanec je priam ideálny chlap – dobre vyzerá, so všetkým si poradí, veľa toho nenahovorí, a ak áno, tak len preto, aby nejako ulahodil svojej polovičke. Túto teóriu mi trochu nabúral Mel Gibson vo filme Po čom ženy túžia, ale zrazu sa objavil nový horúci kandidát: vojvoda Leopold Alexis Elijah Walker Gareth Thomas Mountbatten.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ľudský faktor, 8. apríla 2002
WIEDŹMIN, r. Marek Brodski, 130 min., Poľsko, 2001
Ľudský faktor

In: Fantázia a Fantázia 22 a Fahrenheit (poľsky)

Hodnotenie: 7/10

Odkedy Andrzej Sapkowski napísal prvú poviedku o Zaklínačovi, každému muselo byť jasné, že bielovlasý muž so strieborným mečom sa raz musí objaviť na filmovom plátne. Keď sa skutočne začalo hovoriť o nakrúcaní, Pavlovov reflex sa u Geraltových fanúšikov prejavil podobne ako u tolkienistov očakávajúcich film Pán prsteňov.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Mlhy Avalonu, 8. marca 2002
Uli Edel
Mlhy Avalonu

In: Fantázia
Optimistickí historici sa nevedia dohodnúť, do ktorej doby zaradiť panovanie kráľa Artuša. Pesimistickí popierajú, že by takýto človek vôbec niekedy žil. Avšak literatúra, film i ústne povesti mu venujú viac pozornosti, než ktorejkoľvek inej osobnosti. Artuš totiž predstavuje večnú túžbu človeka po pravde a spravodlivosti, zjednocuje silu a rozvážnosť vládcu s ľudskými slabosťami obyčajného muža, ktorý nedokáže zvíťaziť nad svojím predurčením…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ako slepí bohovia, 28. januára 2002
Tak ako bohovia
Ako slepí bohovia

In: Fantázia

Gustáv Murín je publicista známy z televízie, rôznych časopisov, medzi ktorými nechýbajú ani medzi pánmi obľúbené stránky so zajačími ušami. Fanúšikom sci-fi iste neuniklo jeho pochopenie pre tento žáner a spojenie s Cenou Gustáva Reussa.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O pilotovi, ktorý nevedel pristáť, 26. novembra 2001
Planéta opíc. Réžia: Tim Burton.
O pilotovi, ktorý nevedel pristáť

In: Fantázia

Natočiť remake jedného z najslávnejších filmov všetkých čias bol poriadne horúci zemiak, ktorý pristál v dlaniach Tima Burtona. Tim fúkal a fúkal, prehadzoval si ho z ruky do ruky, jednoducho robil všetko možné, aby z čiernej oškvarenej šupky vylúpol pochúťku, ktorá je s maslom a štipkou soli taká dobrá…

Hodnotenie: 7/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Jeremy sa polámal, 8. októbra 2001
Dračie diery (Dungeons & Dragons). Réžia: Courtney Solomon.
Jeremy sa polámal

In: Fantázia č. 19

„Jeremy is brooooken…“ srdcervúco hučí Eddie Wedder, spevák skupiny Pearl Jam. Dobre sa na neho pozerá. Je zaujímavo stavaný, má hriešne peknú tváričku a človeku pripadá neuveriteľné, že z tej sladkej pusinky vychádza taký mužný hlas.

Hodnotenie: 5/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Často robené chyby, 14. septembra 2001
Často robené chyby

Vyšlo vo Fantázii

Začínajúci autori, tvorcovia poviedok (a občas aj románov) zvyknú robiť chyby. Niektorí sa zameriavajú na vlastné, unikátne, no spravidla ide o chyby, ktoré sa opakujú – generáciu za za generáciou ašpirujúcich spisovateľov. Preto hádam nezaškodí, keď si niektoré z tých najčastejších pripomenieme. A začneme s…

Pokračovanie článku / Diskusia (5)
Záhada malej zmiznutej veci, 10. septembra 2001
Záhada malej zmiznutej veci

In: Fantázia
Určite sa vám to už stalo: spadla vám nejaká drobnosť, napríklad priateľova pentelka. Presne ste videli, že sa zakotúľala pod gauč. Ale keď ste sa zohli a začali prehľadávať dané priestory, nič tam nebolo – teda nič okrem prachu a kľúčenky, ktorú hľadáte už dva mesiace.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nočný predátor, 3. septembra 2001
Nočný predátor

In: Fantázia
Je skoro jedenásť hodín večer. Dom je už tichý, deti spia. Iba zhora sa ozývajú tlmené výkriky, brat zasa relaxuje pri nejakej počítačovej hre. Pracovný deň ako každý iný. To znamená že som sa z posledných síl práve prinútila vyliezť zo sprchy a prichystať si veci na druhý deň.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Thriller o cestovnom lístku, 27. augusta 2001
Thriller o cestovnom lístku

In: Fantázia
Prednedávnom som tu hovorila o tom, že aj v našom mieste zaviedli v MHD čipové karty. Už mám takých plnú peňaženku. Sú oveľa hrubšie ako obyčajné bankovky, ktoré boli spratnejšie, výhodnejšie, príjemnejšie na dotyk a mali širšie použitie…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nápis sprayom, 20. augusta 2001
Nápis sprayom

In: Fantázia
V našom meste boli tri kiná. Jedno staré, s balkónom, jedno nové, pseudopanoramatické a jedno menšie bez balkóna, ale zato uprostred mesta. A ešte jedno, ktoré nám tu sporadicky ostalo po sovietskych vojskách, ale to nerátam. Stačili nám, aby sa človek v päťdesiatti­sícovom meste mal kde kultúrne vyžiť…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O rukách, 13. augusta 2001
O rukách

In: Fantázia
Nedávno som na jednej satelitnej stanici sledovala nočné kino. Slávny režisér, slávna hviezda, slávny film. Akčný. Psychologický. Erotický. Thriller. Hviezda hrala umývača riadu v nejakom moteli. Vo filme zažiarila, preukázala celé svoje slávne herectvo v absolútnej dokonalosti. Pravdepodobne nikdy v živote nedržala v jednej ruke mastný hrniec a v druhej hubku na riad, ale zahrala to skvele, rovnako ako bleskurýchle tasenie pištole, útek z horiaceho auta, alebo orgazmus pod sado-maso založenou partnerkou. Všetko s takou nenútenou prirodzenosťou, až ste mu takmer uverili, že je naozaj trochu vyšinutým bývalým agentom ef-bí-aj.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio