Šaty robia človeka a nahota hrdinu II., 4. decembra 2005
Naháči v akčných, historických a fantastických filmoch, II. časť
Šaty robia človeka a nahota hrdinu II.

Videopásmo, II. časť
odznelo na Fénixcone 2005
Brno, Česká republika

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Čo je normostrana?, 30. marca 2005
Čo je normostrana?

Máš napísanú poviedočku a chystáš sa ju poslať do literárnej súťaže? Podľahol si pocitu zodpovednosti a vopred si si prečítal propozície? Zaskočil ťa pojem „normostrana“? Nuž, milý nádejný výherca, so svojím problémom nie si sám – normostrana je strašiakom takmer každého začínajúceho a mnohých skúsených autorov.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Šaty robia človeka... a nahota hrdinu, 6. marca 2005
Naháči v akčných, historických a fantastických filmoch, I. časť
Šaty robia človeka... a nahota hrdinu

I. časť
Prednáška
spojená s videopásmom
odoznela na conoch
v roku 2005

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Svetielko v tmavom lese, 17. januára 2005
ďalšia z bežných záhad každodenného života
Svetielko v tmavom lese

In: Fantázia

Niet človeka, ktorý by nepoznal rozprávku o Janíčkovi a Marienke. Je taká otrepaná, že ju používam ako príklad kompozície napínavého príbehu v návode Ako nepokaziť poviedku. Máme ju zafixovanú v podvedomí, núti nás pochybovať, či ísť, alebo neísť za svetielkom na konci tunela. Veď ktovie, či nás dovedie k záchrane, alebo k ničote?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o obyčajnom hrdinstve, 1. januára 2005
Die Nibelungen. Réžia: Uli Edel. 2004.
Legenda o obyčajnom hrdinstve

In: Fantázia 33
Hodnotenie: 7/10
V posledný novembrový večer minulého roku mnohí dupli na plyn, aby aspoň raz boli doma načas. Kto mal povinnosti, myslel na vec vopred a nastavil si video. Kto nemohol ani to, požiadal priateľa. Veď prepásť takú udalosť je tragédiou, takmer hriechom. A o čo vlastne šlo? Nuž, o „obyčajnú“ televíznu minisériu na nemeckej SatJednotke…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
ISTROCON TOPWAR 2004 je za nami, 2. novembra 2004
ISTROCON TOPWAR 2004 je za nami

In: Fantázia
V dňoch 22. – 24. 10. 2004 sa v Bratislave konal, ako každoročne v jesennom čase, medzinárodný festival scifi, fantasy, moderných technológií a nového životného štýlu, ISTROCON TOPWAR 2004 alebo čo!

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Válečník, 1. októbra 2004
Musa. Scenář a režie: Sung-su Kim. Južná Korea/Čína, 158 min.
Válečník

In: Pevnost

V době, kdy se dynastie Ming snaží zašlápnout Juany, přijíždějí do Pekingu korejští velvyslanci. Jsou však považovaní za špiony a posláni do vyhnanství. Doprovodní eskortu záhy přepadnou projuanští mongolští vojáci a Číňany povraždí. Korejci jsou ponecháni bez vody a jídla napospas poušti. Tak se pro nesourodou skupinu vojáků, diplomatů a sloužících začíná dlouhá cesta domů.

Hodnotenie: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Iba tadiaľto prechádzam, 7. septembra 2004
Riddick: Kronika temna
Iba tadiaľto prechádzam

In: Fantázia

Na svojich desivo veľkolepých lodiach tiahne vesmírom kasta spola mníchov, spola vojakov. Ich čierne brnenia a plášte sú také odpudivé, až sú krásne, ich megalomanské obydlia sú zároveň kasárňami i chrámami, zasvätenými viere v temnotu zbavenú bolesti a citov. Všetkým vládne Jeho Božský Tieň, ktorý je viac duchom než človekom, a pod jeho vedením militantní bratia dobýjajú jeden vesmírny systém za druhým. Podrobení, visiaci jeden po druhom v neosobných prípravných kontajneroch, sú zbavovaní vlastnej vôle, nepodrobení života. Sám Hlavný Smrťofil, až nastane jeho čas, si vyberie zástupcu, ktorému odovzdá svoj polovičný život, svoje schopnosti a spomienky. Len jeden má nádej postaviť sa proti rozrastajúcej sa moci zla, len posledný potomok planéty bojovníkov, ktorí sa nikdy nevzdávajú…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Vysoké "c", 31. augusta 2004
Hudba vo filme
Vysoké

Prednáška
spojená s videopásmom
a hudobnými ukážkami z fimových diel
odoznelo na Ovacone 2004
a na Fénixcone 2004

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Fantastika v slovenskom komikse, 15. júna 2004
Alebo slovenský komiks vo fantastike?
Fantastika v slovenskom komikse

Vyšlo vo Fantázii

S pôvodnou slovenskou tvorbou fantastiky neoddeliteľne súvisí komiks, pretože mnohí publicisti, maliari či ilustrátori sa venovali i tejto tvorbe.
Za prvého autora komiksu na Slovensku sa považuje Jozef Schek (vl. menom Babuschek).

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Superman na jedno použití, 11. júna 2004
Medailon. Režie: Gordon Chan. Scénář: Alfred Cheung. 88 min. Hong-Kong, 2003.
Superman na jedno použití

In: Pevnost

Viděli jste někdy Jackieho vznášet se v zkušební komoře a řvát z plných plic: „Suprméééén!“? Ne? Tak si koukněte Armour of the God II. Zažili jste už šikmookého chlapečka, který vrací nebo odebírá život, a proto ho chtějí obdivovatelé zla? Ne? Půjčete si Zlaté dítě. Poznali jste někdy hezkou, inteligentní a energickou agentku Interpolu? Ne? Tak si koukněte…

Hodnocení: 45 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nejlepší mistr je Jednička, 9. júna 2004
Beastmaster. Režie a scénář: Don Coscarelli. USA/Německo. 1982. 90 min.
Nejlepší mistr je Jednička

In: Pevnost

Osmdesátá léta, jo, to byla doba. Tehdy se točily opravdové příběhy. Bez očních vivisektorů vizuálních efektů, bez filozofování o příčinách a následcích. Hrdina šel a zachraňoval sličné dívky, zvířátka, děti a svět, přinejmenším ten, na který dohlédl. A dohlédl daleko, protože v módě byli ryzí rekové, zvíci chlapů.

Hodnocení: 7/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Vlas na strope, 25. februára 2004
Vlas na strope

In: Fantázia
V podstate je to kravina, ja viem. Veď vo svete a zvlášť na Slovensku sa stávajú mnohé iné, oveľa dôležitejšie veci.
Ale nedá mi to. Taká malá záhada. Tenká ako vlas. Tmavý, kučeravý…

Pokračovanie článku / Diskusia (1)
Čakám Mužov v čiernom, 10. februára 2004
Čakám Mužov v čiernom

In: Fantázia
Aj vy, keď u vás nasneží, musíte do práce zlaňovať? U nás od istého času situáciu zachraňuje MHD, pravda, pokiaľ nečakane nemrzne, neprispí si ten chlapík, čo rozsieva po cestách štrk so soľou a… nie je pondelok ráno. Dnes nastala otrasne nevhodná konštelácia, a tak bol priam zázrak, keď sa autobus prihrnul k zastávke blízko nášho domu. Jasné – ako vždy. Preplnený. Chvíľu som sa hompáľala okolo tyče, ale pri poliklinike polovička ľudí vystúpila. Sadla som si do uvoľnenej štvorky vpredu a ukladala si kartu do kabelky, keď zrazu… čuchám, čuchám… a skoro ma prevrátilo.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Mesiac ilúzií, 12. januára 2004
Visions of Escaflowne
Mesiac ilúzií

In: Fantázia

„Prečo si taká vážna?“ pýtam sa našej Lucky.
„Rozmýšľam.“
„O čom rozmýšľaš?“
„Čo by som robila, keby sa mi prihodilo to isté, čo jej.“

Lucka to berie vážne. Pochopiteľne, veď je na tom podobne ako Hitomi. Veľkosťou a tvarom už pripomína ženu, myslenie ešte detské – čisté, priame. Ale, na rozdiel od Lucky, Hitomi to naozaj nemá jednoduché…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
S úsmevom sa kosti lámu ľahšie, 11. decembra 2003
Jackie Chan - profil
S úsmevom sa kosti lámu ľahšie

„Ďakujem,“ povie zdvorilo a vycerí zuby takým spôsobom, že musíte bojovať proti nutkaniu chovať si tohto neposedného človiečika doma. Nie je to ľahké. Z môjho súkromného videoháremu šikmookých chlapíkov s malou spotrebou a vysokým výkonom je totiž najveselší. A to je presne to, čo človek, uštvaný stresujúcou prácou, trhovým prostredím a nenásytnou rodinou, potrebuje.

Zlatý Jackie.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Princ noci - Lovec, 23. novembra 2003
Yves Swolfs: Princ noci. Barlow Comics, Ostrava 1999.
Princ noci - Lovec

O čom je Lovec? Messire Jehan de Rougemont miluje svoju krásnu ženu Mariannu tak silno, ako dokáže, čo teda v jeho prípade nie je bohviečo. Napätú situáciu na hrade preruší príchod potulného speváka. Vykľuje sa z neho Kergan Le Trouvère, Princ noci, ničomný upír vyššej triedy s dlhoročnými skúsenosťami. Kergan sa rozhodne svojpomocne urobiť si z Marianny svoju služobnicu a tým zbúra chatrné ruiny Jehanovho rodinného krbu. Messire Jehan je po čase nútený preklať dreveným kolom to, čo zostalo z jeho manželky.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o troch chodoch, 21. októbra 2003
HRDINA
Legenda o troch chodoch

In: Fantázia a Fantázia č. 28

„Ak hľadáte pravdu, choďte oproti na Katedru filozofie. My tu hľadáme fakty,“ hovorí doktor Indiana Jones svojim študentom. Aj v učebniciach dejepisu by mali byť len fakty, ale všetci vieme, ako to je: Jedným raz vyhovuje to, druhým inokedy ono… A tak jediné, čo nám, potomkom a dedičom, zostáva, je obliecť fakty do pestrých šiat legendy. Tam, v popolavosti dažďa, v ohnivých tieňoch paravanov, v oranžových odbleskoch padajúceho lístia si každý nájde svoju pravdu.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ako nepokaziť poviedku, 7. októbra 2003
Ako nepokaziť poviedku

Máte nápad a chuť písať. Stvorili ste poviedku, poslali ste ju do súťaže, ale príliš ste nezabodovali? Ponúkli ste svoje dielko piatim časopisom, ale ak vám vôbec odpísali, odpoveď bola odmietavá? Obstáli ste v súťaži i časopise, ale čitatelia posielajú na vašu adresu nelichotivé komentáre? Sami máte pocit, že niečo kazíte?

Pravdepodobne sa dopúšťate niektorej z chýb, ktoré sú vlastné nielen začínajúcim autorom. Väčšina z týchto nedostatkov sa permanentne opakuje, dajú sa pomerne ľahko identifikovať, a preto ani nie je príliš ťažké vyhnúť sa im. Keď nie na prvýkrát, po niekoľkých pokusoch určite.

Pokračovanie článku / Diskusia (6)
Haldir na Istrocone Martini 2003, 17. septembra 2003
Craig Parker na Istrocone Martini 2003
Haldir na Istrocone Martini 2003

In: Fantázia

Orr: „Tak sa ma to spýtaj.“
Yossarian: „Čo sa ťa mám spýtať?“
Orr: „Prečo mám orechy v ústach.“
Yossarian: „Prečo máš orechy v ústach?“
Orr: „Lebo sú lepšie ako plané jabĺčka v rukách.“
Yossarian: *„Preboha, prečo nosíš v rukách plané jabĺčka?“

Šum? Zrnenie? Nie. Prvý dojem. Craig Parker, predstaviteľ Haldira v Spoločenstve prsteňa a Dvoch vežiach naozaj vyzerá, ako keby čítal Hlavu XXII a držal sa Orrových zásad. Nielen tej, že ak chcete mať okrúhle, ružové líčka, musíte držať v ústach orechy. Ale aj tej, že s úsmevom sa žije ľahšie… A úsmev z Craigovej tváre nič nevygumovalo počas celých troch dní.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Japonci a Skorojaponci, 19. augusta 2003
Japonci a Skorojaponci

In: Fantázia
Včera večer, unavená po rušnom pracovnom dni, som si chcela konečne dopriať oddych (=výplach mozgu) a zapla som si televízor. Lenže, klasika, na všetkých troch dostupných slovenských kanáloch nebolo čo pozerať. Rozrábať o deviatej večer nejaký film na videu nemá pre mňa význam, preto som si zobrala druhé diaľkové. Po chvíli listovania na satelite som sa zastavila na Eurošporte, že si ho zafixujem ako zvukovú kulisu a zoberiem si nejakú knižku.

Lenže bolo Tokyo Open Voľačo.

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Jedna svadba a dvaja dvojníci, 22. júla 2003
STAR TREK: NEMESIS
Jedna svadba a dvaja dvojníci

In: Fantázia a Fantázia č. 28

Veru tak, Will a Deanna sa konečne rozhodli, že sa viac nebudú naťahovať a „vletia“ na to. Skutočne v najvyšší čas – ešte pár rokov otáľania, a Jednotka Riker by už dokázal zahrať svojim deťom Santa Clausa nanajvýš autenticky. Malý obrad snúbenci prežijú so svojimi priateľmi a kolegami, ale „skutočná“ svadba sa má odohrať na Betazede. Hviezdnu flotilu tu má okrem iných reprezentovať aj veliteľ Worf, takže kto pozná betazedské svadobné zvyky, má sa celý film na čo tešiť.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Nádcha má párik krídel, 17. júla 2003
Nádcha má párik krídel

In: Fantázia
Stalo sa to pár dní po tom Parcone, kde ma kopa známych i cudzích ľudí častovala gratuláciami a výdatnými bozkami. Jeden z gratulantov mi očividne podaroval aj akúsi virózu (ďakujem), lebo už v pondelok mi začalo byť zle a stále sa to zhoršovalo. Hlava ako melón, namiesto uzlín bowlingové gule, smrteľný kašlíček. Kolegyňa mi poradila Sinupret, ktorý uvoľňuje všetko – a on uvoľnil. Čudujem sa, že mi sople nevytekajú ušami, keďže ináč už dokážu tiecť všade.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O starenke, 11. júla 2003
O starenke

In: Fantázia
Uháňala som po práci domov – poznáte ten čas okolo štvrtej popoludní, keď davy na chodníkoch musíte rozhŕňať snežným pluhom alebo záchvatom smrteľného, silne nákazlivého kašľa. Mierila som k mobilšopu, kde som si mala vyzdvihnúť blok za predchádzajúcu kúpu. Už som bola na poslednej zákrute k môjmu cieľu, keď sa o mňa obtrel slabý hlas: „Zlatíčko, mohli by ste mi pomôcť?“

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O lezení, 24. apríla 2003
Najrýchlejšia mačka sveta 2
O lezení

In: Fantázia
Dosť dávno som tu v seriáli Drobné záhady života písala o Najrýchlejšej mačke na svete. Teda o stvorení, ktoré vie mliečne palivo premeniť na čistú energiu a potom sa pohybuje tak rýchlo, že sa vyskytuje na dvoch i viacerých miestach súčasne…

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Cesta do fantázie, 14. apríla 2003
Hayao Miyazaki: Sen to Čihiro no kamikakuši
Cesta do fantázie

In: Fantázia a Fantázia 26
Keď sa v roku 1941 šikmé oko Hayao Miyazakiho rozhľadelo po svete, Američania práve uvažovali, či sa im oplatí zahrať sa na hrdinov. Za svoje rozhodnutie si užili slávy prevelikej, ale ani to Hayaovi nezabránilo, aby sa okolo seba i naďalej díval zrakom citlivým, pozorným a nadmieru kreatívnym.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný denníček gondorského kapitána, 21. februára 2003
Faramir a Dve veže
Veľmi tajný denníček gondorského kapitána

In: Fantázia
Prvý deň:
Venovali sme sa našej obvyklej práci – strieľali sme nepriateľov zo zálohy. Ukoristiť živú ženu sa mi nepodarilo, ale ulovili sme dvojicu čudných stvorení. Veľmi milé prekvapko. Po mesiacoch strávených medzi neholenými vojenskými ksichtmi konečne niečo, čo má hladké líčka a veľké modré oči.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Tisíc podôb lásky, 19. februára 2003
Tisíc podôb lásky

Z povaly spadla veľká kvapka. Trafila presne doprostred hrnčeka a rozdelila sa na štrnásť menších kvapiek. Klasickými krivkami sa rozprskli po stole, kde sa radostne zvítali so starými kalúžkami.

Nemohol som si vyberať, v tomto podniku to bol jediný voľný stôl. Vkus mojej ženy pôsobí niekedy zarážajúco, ale na jej obranu musím povedať, že okrem Babs 5 sa v okolí niekoľkých svetelných rokov žiadna iná priestupná stanica nenachádza.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný Haldirov denníček, 11. februára 2003
Ad Dve veže
Veľmi tajný Haldirov denníček

In: Fantázia
Prvý deň:
V Lothloriene je strašná nuda. Galadriel skoro vystrelo, keď som namieril na jej bobra, a zakázala mi strieľať na pohyblivý terč. Ale kde mám nájsť nepohyblivý, keď vás tu aj stromy obchytkávajú? Krátim si čas tým, že potajomky dupem po podhubí všetkých tých hnusných, smradľavých, slizkých hríbov, ktoré pani Galadriel považuje za také dekoratívne.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Veľmi tajný denníček Éowyn, dcéry Éomunda, 30. januára 2003
Ad Dve veže
Veľmi tajný denníček Éowyn, dcéry Éomunda

In: Fantázia
1. deň:
Na oslave mojich narodenín som Théodreda náhodou štuchla násadou kopije do rozkroku. Rozplakal sa a tvrdil, že takú bolesť nikdy nemôžem pochopiť. Nerozumiem, o čom hovorí. Asi mi závidí, že dokážem strieľať z luku rýchlejšie ako on.
Kôň, ktorého som dostala k narodeninám, je super.

O niečo neskôr:
Prečo princezné nesmú jazdiť obkročmo?

Pokračovanie článku / Diskusia (3)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio