Recenzia - Patricia Briggs: Uchvatitel duší,

14533-patricia-briggs-uchvatitel-dusi_full

S Patriciou Briggsovou a jej vlkodlakmi sme sa naposledy stretli skoro presne pred rokom v krvavom dobrodružstve Divoký symbol. Kniha patrila omege Anne a jej desivému manželovi Charlesovi. Predchádzajúca s názvom Kouřový démon sa venovala trablom okolo kojotodlačky a majiteľky autoopravovne Mercedes Thompsonovej. Hauptmanovej. Najnovšia kniha Uchvatitel duší priamo nadväzuje na obe z nich. V strede diania je tentokrát znova indiánska automechanička Mercedes, teda Mercy.


Nedá sa povedať, že by Mercy mala upíra Wulfeho nejako extra rada. Navyše ju ten šibnutý úchylák špehuje a necháva jej viaczmyselné odkazy. Lenže Mercedes sa považuje za neho tak trochu zodpovedná. Mierne to súvisí s tým, že od istého nepremysleného vyhlásenia ona s manželom a jeho svorkou nesú zodpovednosť za celé mesto.

Keď však Wulfe zmizne, automechaničke to rozhodne netrhá žily. Lenže predsa len, Wulfe jej v minulosti pomohol. A je čudák. Marsilia, hlava miestnych upírov, má o neho starosť. Dáva to najavo veľmi podozrivým spôsobom. Okrem toho zmizol aj upír Stefan, ktorého Mercy považuje za skutočného priateľa. Navyše sa v meste zjavil záhadný zabiják. Ten svojimi činmi nápadne pripomína postavu z hororového filmu, ktorý mal akurát v meste premiéru.

Aj medzi fae to hučí, ako keď pichnete do osieho hniezda. Objavujú sa rôzne potvory, o ktorých sme dosiaľ nechyrovali. Ako keby sa diali veci…

Či chcú, či nechcú, musia. Mercy s manželom sa púšťajú do pátrania. Namiesto odpovedí však nachádzajú ďalšie otázky. Záhady sa kopia jedna na druhú, zdanlivo nesúvisiace. Možno ale všetky pramenia kdesi hlboko v minulosti, v jednom bode. Len ten bod treba nájsť a všetky tie nitky rozpliesť.

V najnovšej knihe sa Patricia Briggsová odpútala od komornosti osobných príbehov a povzniesla sa do vyššej politiky – vlkodlačej, upírskej aj faeskej. Umne pri tom pracuje motívmi, ktoré nadhodila už v predchádzajúcich knihách (nielen v dvoch vyššie spomenutých). Ťažko povedať, či už pri ich písaní vedela, kam niektoré zápletky povedú. V každom prípade Briggsová preukazuje kus majstrovstva a schopnosti čerpať z témy aj neočakávané benefity.

Hlavná hrdinka dostane po dlhšom čase príležitosť prezentovať nielen svoju zručnosť v dielni a superschopnosť rozvracať zabehaný systém. Dokáže aj to, že magisterský diplom jej neslúži na podloženie stola v kancelárii. Vítané spestrenie prinesie konečne aj odhalenie totožnosti Sherwooda Posta, trojnohého vlkodlaka, ktorý stratil pamäť. Škoda, že táto prelomová informácia nemala v podstate žiadny vplyv na dej knihy.

V trinástej knihe z tejto série sa zdá, ako keby autorka po vypätom Divokom symbole vedome znížila otáčky. Uchvatitel duší sa nesie v miernejšom tempe. Niežeby sa tu nediali šialené a drastické udalosti, ale samotná Mercy ich vníma a podáva čitateľovi vlažne, bez prílišného vzrušenia. Možno sú už pre ňu krvavé vraždy či znásilňovanie tela a duše každodennou rutinou. Možno má blok, možno už jednoducho nevládze nad všetkým hysterčiť. Adamova schopnosť vypustiť zo seba ďalšieho netvora (okrem vlkodlaka) v predchádzajúcej knihe vyznela nesmierne hrozivo. V Uchvatitelovi duší sa zaradila medzi bežné nepríjemnosti, s ktorými sa musí jedna uťahaná baba v živote potýkať. Ani stretnutie s obrovským pavúkom, ktoré sa nezaobišlo bez takmer smrteľných následkov, ju nevyviedlo z miery. Preto sa ani čitateľ nemá príliš čoho báť. Hlavná zápletka s Koscom či Žencom navyše príliš pripomína prípad, ktorý kedysi riešil jeden chicagský čarodejník.

Na druhej strane, Uchvatitel duší prináša mnoho nového. Už spomenutý status Sherwooda Posta je len vrchol, pod ktorým sa niekedy v budúcnosti bude zrejme ukrývať poriady kus ľadovca. Autorka citeľne zapracovala na Mercyinej schopnosti vidieť duchov a na jej pute so Stefanom, ktoré je tak trochu tŕňom v labe jej manžela Adama. Veľmi pútavo pôsobia snové exkurzy do minulosti – niečo podobné sme už spoločne s Mercy prežili, keď sa nachádzala v koži mačiatka zneužívaného čarodejnicami. Celkove sa v tejto knihe na severoamerickom kontinente odohralo malé zemetrasenie, po ktorom bude mať autorka bezpochyby dostatok stavebného materiálu na viacero pokračovaní.

Patricia Briggsová svoje série píše v krivkách. Predchádzajúca kniha svojou naliehavosťou a vyznením preskočila všetky doterajšie latky. Nasledujúca teda zákonite musí predstavovať uvoľnenie. Aj v prípade Uchvatiteľa duší však stále ide o výborný napínavý príbeh, pretkaný nápadmi a informáciami, z ktorého budú mať radosť nielen priaznivci urban fantasy.

Knihu Uchvatitel duší si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Uchvatitel duší si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

Hodnotenie: 80 %


Uchvatitel duší (orig. Soul taken)
Séria: Mercedes Thompsonová
Žáner: urban fantasy
Autorka: Patricia Briggsová
Vydavateľstvo: Fantom Print
Rok vydania: 2022
Jazyk: český
Preklad: Kateřina Niklová
Počet strán: 352
Väzba: pevná
EAN: 9788075941213
ISBN: 978–80–7594–121–3


V sérii o Mercedes Thompsonovej dosiaľ vyšlo:

1. [martinus:73866;od­kaz;Měsíční píseň]
2. [martinus:79640;od­kaz;Krevní pouto] (ukážka z knihy)
3. [martinus:92210;od­kaz;Železný polibek] (recenzia)
4. [martinus:99233;od­kaz;Zkřížené hnáty]
5. [martinus:106198;od­kaz;Stříbrná relikvie]
6. [martinus:120575;od­kaz;Říční znamení]
7. [martinus:158694;od­kaz;Spálená mrazem] (recenzia)
8. [martinus:171468;od­kaz;Nocí zlomená] (recenzia)
- [martinus:196575;od­kaz;Mihotavé stíny] (recenzia)
9. [martinus:225458;od­kaz;Ohnivý dotyk] (recenzia)
10. [martinus:263960;od­kaz;Dlouhé ticho] (recenzia)
11. [martinus:626047;od­kaz;Bouří prokletá] (recenzia)
12. [martinus:762385;od­kaz;Kouřový démon] (recenzia)
13. [martinus:1791233;­odkaz;Uchvati­tel duší] (recenzia)

V sérii Alfa a Omega dosiaľ vyšlo:

1. [martinus:124678;od­kaz;Štvanice] (ukážka z knihy)
2. [martinus:126813;od­kaz;Loviště] (recenzia)
3. [martinus:141909;od­kaz;Dvojí spravedlnost] (recenzia)
4. [martinus:196576;od­kaz;Smrtící žár] (recenzia)
5. [martinus:436541;od­kaz;Jasným plamenem] (recenzia)
6. [martinus:1133781;­odkaz;Divoký symbol] (recenzia)


Vyšlo na Fandom.sk 17. januára 2023


Zdroj informácií


Stretnite sa s Alexandrou Pavelkovou aj na Facebooku.

© Alexandra Pavelková

Diskusia k článku

Žiadny príspevok, založiť novú diskusiu.
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio