Recenzia - Brandon Sanderson: Ohniboj,

Ohniboj

ČO KNIHA PONÚKA

V trilógii Zúčtovatelé vybudoval Brandon Sanderson svet, kde spolu so superchopnosťami ovládne človeka temnota. V prvej knihe Ocelové srdce (pozri tiež recenziu na https://www.uletsknihou.sk/…e-srdce-1060) objavil hlavný hrdina David slabinu jedného z najsilnejších a najhorších Výnimočných a zabil ho. Vyslúžil si tým prezývku Ocelokat a právoplatné členstvo medzi Zúčtovateľmi, ktorí sa snažia Výnimočných eliminovať. Na druhej strane David prišiel o svoju prvú lásku Megan a zároveň aj o ilúzie, keď zistil, že Megan aj jeho vzor a vodca Zúčtovateľov Profesor sú Výnimoční. To však posilnilo Davidovu vieru v to, v čo veril jeho otec – že sa raz zákonite musia objaviť dobrí Výnimoční.

Druhý diel s názvom Ohniboj sa odohráva v novom New Yorku, Babilare, ktorému vládne prešibaná Regalia. David musí prehodnotiť svoje postoje. Doterajší život David zasvätil svojmu snu stať sa Zúčtovateľom a zabiť Ocelové srdce. Keď sa mu podarilo cieľ dosiahnuť, zistil, že skutočnosť nie je taká čiernobiela. Nie všetci považujú Zúčtovateľov za hrdinov a mnohí z nich hrdinami vlastne ani nie sú. Toto poznanie je trpké. Navyše Davidovo konanie začne ovplyvňovať strach, ktorý dosiaľ nepoznal. S tým všetkým sa musí vyrovnať. Našťastie mu pomáha vrodený optimizmus a úžasná schopnosť pozrieť sa občas na udalosti aj z humornej stránky. (Pozn. Autorka recenzie čítala české vydanie z roku 2015, kniha však vyšla aj v slovenčine pod názvom Pyro, séria Pomstitelia, Slovart 2017 v preklade Vladislava Gálisa.)

Tematická oblasť

  • Ľudia a vzťahy (dospievanie, empatia a súcit, humor, chudoba, sociálne rozdiely, bezdomovectvo, láska, násilie, riešenie konfliktov, smútok, osamelosť, strach, pomoc druhým, priateľstvo, rodina, smrť)
  • Príroda (voda, životné prostredie a ekológia)
  • Fantázia (dobrodružstvá a záhady, fantastické svety)
  • Veda a technika (veda, vynálezy)
  • Spoločnosť, história, umenie (filozofia, demokracia, ľudské práva, mestá, multikulturalizmus, politika, vládnutie, právo)

Toto je len úryvok recenzie. Celú recenziu nájdete na platforme Úlet s knihou, ktorá pod vedením odborných garantov a skúsených prispievateľov pomáha rodičom a širšej aj odbornej pedagogickej verejnosti podporovať vzťah detí a tínedžerov k čítaniu – pre radosť či zo záujmu.


Zdroj informácií


Vyšlo na platforme Úlet s knihou 18. 7. 2021


Stretnite sa s Alexandrou Pavelkovou aj na Facebooku.

© Alexandra Pavelková

Diskusia k článku

Žiadny príspevok, založiť novú diskusiu.
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio