Recenzia: Pool. Dead. Teší ma.,

„Aha, koľko je tu starých ľudí. Nechápem, prečo chodia na superhrdinské filmy,“ povedal pred kinom chlapec v okuliaroch, ktorý o čosi neskôr zasvätene poučoval nádejných spolugeekov, že toho dídžeja hrá chlapík, čo píše komiksy.

Ale nemusíte mať toľko rokov ako Stan Lee, aby ste tušili, že k filmu s takou kampaňou treba pristupovať obozretne. Základ je netešiť sa. Komiksových adaptácií sme tu už predsa mali vagóny, a nielen DC, ale aj Marvel sa občas utne. Proste nie sú každý deň Strážcovia galaxie. A chlapík mdlého umu s nehorázne vysokým honorárom nie je ani Nolan, ani Singer.

No už úvodné titulky spláchnu z diváka blbovzdorný náter a dávajú tušiť, že tento film by mohol byť prinajmenšom zábavný. Možno tam budú súťažiť v prdení, utešujete sa, pretože preprogramovať sa zo šomracieho módu nie je jednoduché. Ale váš protivník je silný. Je super. A štyri z piatich príležitostí dokážu, že je aj hrdina.

Wade Wilson má za sebou kariéru člena špeciálnych jednotiek, žoldáka s vlastným hodnotovým rebríčkom, Wolverinovho soka a konečne sa mu dostalo vlastného filmu. Ba čo viac, spoznal skutočnú lásku. A mohol by začať na svoje pomery normálne žiť, keby ho nečakane nezložil nepriateľ menom el cancer. Hádam prvýkrát v živote Wade stráca reč a uchýli sa k činu. Zúfalému. Dá sa zverbovať. No z medových táranín sa vykľuje nanútené otroctvo. Mutácia, ktorá mu priniesla superschopnosť rýchlej regenerácie a rýchleho plátania deravých nohavíc, má aj odvrátenú tvár, a to poriadne škaredú. Wadeov sen na tému „Miláčik, som tu, živý a zdravý,“ zhorí v plameňoch. Ostal mu jediný cieľ – dostať toho hajzla, čo mu z ksichtu spravil crème brûlée, a prinútiť ho dať všetko do poriadku.

Pre oživenie jednoduchej zápletky tvorcovia na klasickú trojaktovku nalepili skladačku, ktorá pozostáva z hlavnej línie a priehrštia flashbackov a exkurzov. S časom hospodária vskutku sparťansky a vo filme sa hádam nenájde sekunda, ktorá by pôsobila hlucho. Rytmus filmu je takmer dokonalý. Napínavú akciu striedajú romantické či vážne chvíľky a ten, kto držal v rukách sofistikované nožnice, by si zaslúžil prinajmenšom bonboniéru. Divokú jazdu umocňuje komiksová kamera kombinovaná so skvelo navrúbľovanými vypaľovačkami, ako sme si už zvykli u Strážcov galaxie či Iron Mana. A to všetko pod takmer nezastaviteľným metronómom Wadeovho nabrúseného jazyka, ktorý nenechá suchú nitku ani na vlastných chlebodarcoch, a keď mu je v ráme tesno, nehanbí sa prehovoriť ani k divákom.

Napriek tomu, že sa tento drzáň s nezašitou hubou a prezývkou Deadpool snaží strhnúť všetku pozornosť na seba, neostane iba pri one-man show. Ed Skrein ako záporák Ajax je celkom zdatný sekundant a stačí jeden pohľad na nahnevanú Ginu Carano (Angel Dust), človeku je jasné, že ide o personifikovaný kryptonit. Komická postava indického taxikára s pôvabným menom Dopinder (Karan Soni) je viac než inšpirujúca a mať kamaráta ako barman Weasel (T. J. Miller) je snom každého hrdinu. A keď sme už pri snoch, čo mnohí ľutujú, bol nedostatok priestoru pre Morenu Baccarin, ktorá stvárnila Wadeovu priateľku Vanessu. Čo sa mňa týka, po prvej scéne s Vanessou by som očakávala viac jej aktívneho prístupu, než iba počas osláv MDŽ.

Na nejaký ten prd nakoniec síce došlo, ale jediné, čo trochu kazí príjemný pocit z celého filmu, je pomyslenie, že pokiaľ skutočne porozumiete každej narážke a odkazu, ktoré boli vo filme použité, asi ste už ozaj trošičku starší. Alebo ste jednoducho už len veľa videli.


Deadpool
Žáner: scifi, akčný
Réžia: Tim Miller
Scenár: Rhett Reese, Paul Wernick
Výroba: USA, 2016, 108 min.
Hrajú: Ryan Reynolds, Karan Soni, Ed Skrein, Michael Benyaer, Stefan Kapicic, Brianna Hildebrand, T. J. Miller, Isaac C. Singleton Jr., Morena Baccarin, Gina Carrano a ďalší.


Vyšlo na Blog SME 14. 2. 2016

© Alexandra Pavelková

Diskusia k článku

Žiadny príspevok, založiť novú diskusiu.
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio