Recenzia: Logan – Vojna starého muža,

Ak som vravela, že pri ostatných X-menoch má divák pocit, ako keby sa po rokoch vrátil konečne domov, teraz je to čosi podobné, len intenzívnejšie. Až sa človeku nechce o tom hovoriť.

Je to, ako keď máte svoju rodinnú tragédiu rozoberať pred bulvárnym novinárom. Prežiť posledné chvíle pri smrteľnej posteli niekoho blízkeho – to nie je pre cudzie uši.

Logan je starý. Samozrejme, všetci vieme, že mladý bol naposledy pred nejakým tým storočím, ale tentokrát aj staro vyzerá. Kríva, rany sa mu hoja pomaly a zle, kašle krv a na obľúbené cigary môže zabudnúť. Zrejme by sa s tým dalo dačo robiť, ale on nechce. Našetril si, a tak podniká. Vo svojej luxusnej limuzíne vozí ľudí na svadby či pohreby a zarobené peniaze míňa na lieky. Nie pre seba. Pre Charlesa. Geniálneho profesora, najúžasnejší mozog našej planéty, totiž dobehla starecká demencia. Vo chvíľach, keď si nepamätá ani svoje meno, ohrozuje Xavier všetko, čo dýcha.

Kým je Logan v práci, senilného dedka stráži albín Caliban – stopár. Poslední traja mutanti žijú z ruky do úst a pred sebou majú jediný sen – našetriť si na jachtu a odísť na more, kde Charlesove schopnosti nebudú nikoho ohrozovať. A kde si Logan môže v pokoji spytovať svedomie, či si to, čo sa s nimi deje, naozaj zaslúžili.

No akokoľvek je starý vojak opatrný, zomelú sa udalosti, ktorým sa nedá vyhnúť. Predsa len, Wolverine bol príliš známym mutantom a mnohí si ho pamätajú. Nie všetci v dobrom. Okrem toho, o ňom sú predsa tie komiksy, a čo je v komikse, to je vždy pravda. Viac-menej. Posledné rito Loganovi príliš nevonia, ale prachy sú prachy, a tak sa nechá nahovoriť. Lenže všetko sa zvrtne a nevrlému mutantovi zostane na krku nielen Charles s krehkým telom a mysľou, ale i vĺča menom Laura. Nevychované, nespratné, ale nadmieru schopné bojovať a prežiť – presne podľa svojho veľkého vzoru. Bývalého.

Hoci sa film odohráva v neďalekej budúcnosti, od tejto chvíle sa z neho stáva poctivé drsné road-movie podľa osvedčeného receptu. Na úteku do zasľúbenej krajiny sa spoznávajú a cibria charaktery, čomu výdatne napomáhajú dobre vystrojení prenasledovatelia. Tí si pri honbe za utečencami rukavičky neberú, takže kade Wolverine s Laurou prejdú, tade tráva roky neporastie.

Nesmierna brutalita, s akou sa musí Logan potýkať, je v ostrom kontraste s krehkým človečenstvom sálajúcim z obyčajných vecí: z rodinnej večere, z pesničky zo slúchadiel či z Charlesových malých stareckých zlomyseľností. V novom svete, kde sú tí mocní ochotní pre svoj prospech zmietnuť nepotrebné životy šmahom ruky, pôsobia poslední preživší mutanti ako relikty, pretože sú ľudskejší ako ľudia samotní. Komorné momenty spodobujúce život so starcom, ktorého myseľ má pevnosť motýlieho krídla, či dieťa, ktoré do poslednej sekundy nepustí svoj tanier s jedlom, majú presne tak starostlivo vyrátaný emocionálny náboj ako tie okamihy, kde utečenci v kakafónii výbuchov a hvižďaní striel utekajú lesom či lámu niečie kosti – alebo niekto láme kosti im. Musíte im proste držať palce. Lebo oni sú rodina. Vaša. A vypustiť slzu za rodinu nie je hanba.

Časy, ktoré žijeme, sú zložité. Dennodenne sme svedkami nespravodlivosti, ľahostajnosti, krutosti a hrozieb – ale tak sme si už zvykli na pohodlie našej bezmocnosti, že si v nej priam voľkáme. Trend antihrdinstva, ktorý sa vypuklo prejavil napríklad koncom roka v Hviezdnych vojnách a teraz znova zažiaril v Loganovi, hovorí okrem iného aj o tom, že veci nemusia vždy pre hrdinu dopadnúť dobre. Stačí, keď trochu posunú dopredu tých ostatných. Kto z nás je však schopný obetovať svoju bezmocnosť pre dobrú vec? Odpoveď je jasná: Komiksový hrdina.

Ale komiksy – tie sú predsa všetky založené na skutočných udalostiach.

Či nie?

***

Logan: Wolverine (orig.: Logan)
Žáner: akčný, scifi
Výroba: USA, 2017, 137 min.
Réžia: James Mangold
Scenár: Michael Green, Scott Frank, James Mangold
Kamera: John Mathieson
Hudba: Marco Beltrami
Hrajú: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Stephen Merchant, Richard E. Grant a ďalší.

Stretnite sa s Alexandrou Pavelkovou aj na Facebooku.


Vyšlo na Blog SME 5. 3. 2017.

© Alexandra Pavelková

Diskusia k článku

Žiadny príspevok, založiť novú diskusiu.
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio