Fotoriport: Vartacon 2014,

Výhľad z Urpína

Uplynulý víkend sa na hvezdárni v Banskej Bystrici radilo a conovalo. Počasie prialo najmä sobotňajšiemu neformálnemu programu, takže by bolo hriechom nevyužiť a nevyliezť na vrch Vartovka a na Vartacone 2014 pobudnúť so známymi, zahrať si hry a dať si vynikajúci kotlíkový guláš.

Hoci predtým pršalo, sobota sa ukázala ako krásny horúci deň, takže sme sa vybavili fľašami s vodou, repelentom, foťákmi a vybrali sme sa do Bystrice. Vedeli sme, že sobotňajšia porada trochu trvá, takže sme si dali načas a namiesto nášho tradičného fleku pri rozpadnutej Alpinke sme zaparkovali pod Kalváriou. Výhľad zhora na mesto bol nádherný, slniečko svietilo, pot sa lial, tak sme ocenili, keď sme sa po dlhšom pochode konečne mohli ukryť v tieni stromov. Po modrej značke sme sa dostali k prekvapivej vyhliadke z vrchu Urpín, kde sme sa trochu pozdržali a objavovali ulice a štvrte, o ktorých sme dosiaľ netušili. Vtedy nás dostihla telefónom usporiadateľka Lulu, takže sme sa zvrtli a kopli do vrtule, lebo na Vartovku nás čakali ešte dva poriadne stupáky.

Čo stálo za to, lebo na Vartovke nás čakal zástup kamarátov a známych, a konečne sa mohlo začať hrať Bingo. Pre tých, čo túto hru nepoznajú: Hráči dostanú tikety, na ktorých je štvorec s rovnakým počtom riadkov ako stĺpcov. V bežnom bingu sú okienka vyplnené číslami, vo Vartaconovskom Bingu sú to pojmy zo sveta fantastiky – mená spisovateľov, názvy conov, médií, udalostí, klubov, kníh atď., pričom ani dva tikety nie sú rovnaké. Kópie všetkých použitých pojmov sa nachádzajú u moderátora, a v náhodnom poradí ich žrebuje pôvabná asistentka (alebo asistent). Moderátor vyhlasuje vyžrebované pojmy a je len na šikovnosti a pozornosti hráčov, či stihnú do vyhlásenia ďalšieho pojmu ten správny vo svojom tikete nájsť (ak tam je) zaškrtnúť. Ceny vyhrávajú tí, ktorí majú prví zaškrtnuté štyri rohy, líniu (riadok alebo stĺpec) či diagonálu, hlavnú cenu získava ten, kto má správnym spôsobom vyškrtaný celý tiket. Tohoročné Bingo bolo zásluhou moderátora mimoriadne napínavé, čo nezabránilo tomu, že sme aj my vyhrali jednu z cien za líniu.

Po Bingu nasledoval krátky oddych a nasledovala papacia súťaž. Komu nestačil guláš, prihlásil sa do mužského (väčšinou muži) alebo ženského (väčšinou ženy) družstva. Deti papali tiež vo svojej vlastnej kategórii.

Tento text je len úryvok. Pokračovanie riportu si môžete pozrieť na Fandom SK.


Vyšlo na Fandom SK 29. 5. 2014.

© Alexandra Pavelková