Rozhovor - Martin Čičmanec: Za najzaujímavejšie filmy, na ktorých som pracoval, považujem Wonder Woman a Blade Runner 2049,

martin-cicmanec-a-wonder-woman

Martin Čičmanec je mladý slovenský tvorca vizuálnych efektov, ktorého prácu videl bezpochyby každý fanúšik fantastiky. Nielen u nás, ale na celom svete. Okrem iného sa môže pochváliť napríklad tým, že aj jeho zásluhou získal film Blade Runner 2049 Oscara za rok 2018. S Martinom Čičmancom sa zhovárala Alexandra Pavelková.


Snívali ste už ako dieťa o tom, že raz budete súčasťou filmového priemyslu? Čím ste chceli byť?

Ako dieťa som trávil mnoho času sledovaním filmov, ale vôbec som si nepredstavoval, že raz sa budem podieľať na ich výrobe. Od detstva až do súčasnosti ma fascinovali lietadlá a tematika 2. svetovej vojny, takže detskými očami som sa videl kdesi v pozícii bojového letca. Moje začiatky siahajú k prvému počítaču na základnej škole. Hral som hry ako každý chalan, no popri tom vo mne rodičia vzbudili záujem o Photoshop a 2D grafiku. Dva rozmery ma začali rýchlo obmedzovať vo víziách a začal som tvoriť 3D grafiku a prvé animácie. Rád som fotil a spolu s bratom točil krátke videá a filmy. Písal som krátke sci-fi scenáre a začal som sa vidieť ako režisér.


Začala vaša práca na filmoch alebo seriáloch už počas štúdií alebo ste sa k tomu dostali neskôr po iných skúsenostiach? Ako sa to vlastne zomlelo, že ste sa stali tvorcom špeciálnych efektov pre spoločnosti ako Legendary, Warner Bros, Columbia Pictures či New Line Cinema?

Počas štúdia na gymnáziu som sa začal hlbšie zaujímať o vizuálne efekty, vytváral menšie projekty, či už komerčné alebo súkromné. Mali sme malú skupinu filmových nadšencov a celé leto sme natáčali filmy. Vizuálne efekty sme používali ako prostriedok…


Celý rozhovor nájdete na portáli Fandom.sk, kde bol uverejnený 13. 3. 2019.

Stretnite sa s Alexandrou Pavelkovou aj na Facebooku.

© Alexandra Pavelková